Bugun...
Bizi izleyin:Baro Başkanı Av.Şarlan'dan Alkışlanacak Konuşma

Tarih: 03-09-2019 06:48:57 Güncelleme: 03-09-2019 07:14:57 + -


Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan Adli Yıl Açılış Törenine katılmayan Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan, bugün düzenlenen törende alkışlanacak bir konuşmaya imza attı. Liyakat, Yargı Bağımsızlığı ve Kuvvetler Ayrılığına vurgu yapan Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan, Kadın cinayetleri ve çevre mücadelesine vurgu yapması dikkat çekti.


Baro Başkanı Av.Şarlan'dan Alkışlanacak Konuşma

Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen Yeni Adli Yıl Açılış Törenine katılmayan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan söz verdiği gibi Yeni Adli Yıl Törenini baroya kayıtlı avukatlarla birlikte Çanakkale'de kutladı. Yeni Adli Yıl Açılış töreni için cübbelerini giyen Baroya kayıtlı Avukatlar Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kürsüye çıkan Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan yaptığı konuşmayla dikkat çekti.

 

Yeni Adli Yıl Açılış töreninde konuşma yapan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan; "Adalet adına bu önemli başlangıçta, meslektaşlarımın ve tüm yargı çalışanlarının yeni adli yılını kutluyor, yeni dönemin; bağımsız, tarafsız, liyakati esas alan ve adalet dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.  Geçmiş yıllarda kaybettiğimiz ve hayatlarını adalet, insan hakları ve demokrasiye adayan meslektaşlarımızı, hain terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Hepimiz, " hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağımıza, namusumuz ve vicdanımız üzerine and içerek" mesleğimize başladık. Hukuk, ahlak ve mesleğin onuru; her hukukçunun meslek hayatında ilke edinmesi gereken en önemli değerlerdir. Gururla taşıdığımız cübbemiz,  namusumuza ve vicdanımıza edilen yeminle hak edilmiştir. Cübbelerimiz, hiçbir zaman, kimsenin önünde ve hiçbir sebeple iliklenmemiştir. Bu sebeple Çanakkale Barosu Avukatları olarak bizler, hak arama mücadelesi vermenin, hukuktan yana olmanın, ahlaktan yana olmanın, mesleğin onurundan yana olmanın huzur ve mutluluğu içindeyiz" dedi.

"KADIN CİNAYETLERİNİ KINIYORUZ, ÖNLEYİCİ YASALARIN ACİLEN ÇIKMASINI İSTİYORUZ"

Emine Bulut cinayeti ile Türkiye'nin gündemine birkez daha oturan Kadın Cinayetleri konusunda Çanakkale Barosunun etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğine dikkat çeken Baro Başkanı Av.Şarlan; "Ülkemiz önemli süreçlerden geçiyor. Üzüntüler, sıkıntılar, hayal edilenler aslında hep adaletle ve hukukla ilgili. Adalet zayıfladığı için; Özgecan’dan Emine Bulut’a birçok kadın cinayete kurban gidiyor, şiddete uğruyor. Çanakkale Barosu olarak bu acı tabloyu da kınıyoruz. Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, insanlık ve adalet duygusundan mahrum olanlara karşı yıllardır mücadele ediyor, etmeye de devam edecektir. Benzer olayların yaşanmaması için dileğimiz, daha fazla adımın atılması, önleyici uygulamaların acil yasalaşması ve cezaların etkin olarak infaz edilmesidir" dedi.

 

"ADALET ZAYIFLADIĞI İÇİN; KAZ DAĞLARI TAHRİP EDİLİYOR"

Türkiye'de adaletin zayıfladığına dikkat çeken Bülent Şarlan; "Adalet zayıfladığı için; Kaz dağları tahrip ediliyor, Munzur yok edilmek isteniyor,  Salda Gölü’nde ve birçok doğal mirasta tehlike sinyalleri çalıyor. Ağacımız, suyumuz ve havamız yok ediliyor. Ormanlarımız bazen terör bazen de başka amaçlara hizmet etmek üzere yakılıyor. Bunlara sebebiyet verenleri de lanetliyoruz. Başta Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ile çevreye duyarlı meslektaşlarımız, kısaca, tüm çevre gönüllüleri yoğun çabalarla doğamızı, çevremizi ve Kaz Dağlarını korumaya, bu konuları gündemde tutmaya çalışıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

"ADALET ZAYIFLADIĞI İÇİN; EKONOMİDE DE SIKINTILI GÜNLER YAŞANIYOR"

Adeletin Türkiye'de zayıflaması sebebiyle birçok yapısal sorunların yaşandığına bunların başında da ekonomik sorunların geldiğine dikkat çeken Baro Başkanı Şarlan; "Adalet zayıfladığı için; ekonomide de sıkıntılı günler yaşanıyor. Eğer hukuk güvenliğiniz yoksa hangi ekonomik programı uygularsanız uygulayın başarılı olmak mümkün değildir. Bu sebeple hukuk güvenliğinin her alanda sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Biz avukatlar; bir yandan mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için gayret gösterirken, bir yandan da adalet ve demokrasiyi yüceltmek için çaba sarf ediyoruz. Çanakkale’nin ve Türkiye’nin sorunlarına karşı duyarlı olmaya çalışıyor, hukuk devletinin korunması için gayret ediyoruz" dedi.

LİYAKAT, YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE KUVVETLER AYRILIĞINA VURGU

Adaletsizliğin düzeltilebilmesi için olmazsa olmaz üç önemli kriter olduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Bülent Şarlan; "Buradan hareketle Yeni Adli Yılda talep ettiğimiz 3 hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki liyakattir. Avukatlar olarak yeni adli yılda yargıda her alanda liyakat istiyoruz. Hakim, Savcı ve Adliye Çalışanlarının göreve alımlarında ve devamında kayıtsız şartsız liyakat aranmalıdır. Aranmakla kalmamalı, uygulama fiiliyata geçirilmeli ve objektiflik Kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Dikkat çekmek istediğim ikinci konu ise yargı bağımsızlığıdır. Bağımsız yargı, toplumun güvencesidir. Biz, siyasetin yönlendirmesine açık hakim ve savcı istemiyoruz. Yargı bağımsızlığının olmazsa olmazı ise özgür savunmadır. Avukattır. Avukatlar, hakimler ve savcılar her türlü baskıdan ve her türlü etkiden uzak birlikte çalışabilmelidir. Unutulmamalıdır ki, “siyasallaştırılmış yargı, adalet değil, hüsran doğurur”. Ülkemizde ki yargı alanında yaşanan en büyük sıkıntının, Yargının kendisini üç kuvvetten biri olduğunun farkında olmaması, diğer iki kuvvetin ise bunu kabule yanaşmamasıdır. Bu sebeple; Yargı bağımsızlığının sağlanması, “hakimin dirayetine”, “siyasetçinin bilincine” ve nihayet “kamuoyunun hassasiyetine” muhtaç hale gelmiştir" dedi.

 

"KUVVETLER AYRILIĞI DEMOKRASİNİN VE HUKUK DEVLETİNİN TEMİNATIDIR"

Kuvvetler Ayrılığı ilkesine önemli göndermelerde bulunan Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; "Vurgulamak istediğim üçüncü konu ise kuvvetler ayrılığıdır. Anayasamızda, ülkemizin yönetim şekli Cumhuriyet'tir. Cumhuriyetin temeli, Kuvvetler Ayrılığı ilkesidir. Kuvvetler Ayrılığı; Yasama, Yürütme ve Yargının birbirinden bağımsız olmasıdır. Yargının, diğer kuvvetleri denetleyebilmesidir. Kuvvetler Ayrılığı; İnsan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin teminatıdır. Bu güçlerin birbirinin içerisine geçmesi durumunda demokrasi; anlamını yitirecek ve nihayetinde sona erecektir. Kuvvetler ayrılığının ülkemiz açısından önemini daha iyi anlamalı, gereken dikkat ve hassasiyeti göstermeliyiz. Bu sebeple de; savunmayla güçlenen, bağımsız ve tarafsız yargıyı oluşturmak en büyük görevimiz olmalıdır. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı, ancak kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulandığı yönetim sistemlerinde gerçek anlamına kavuşabilir. Hukukun üstünlüğünden, laiklikten, sosyal hukuk devletinden, bağımsız, tarafsız ve güven veren mahkemelerden, bağımsız, tarafsız ve cesur Cumhuriyet Savcılarından, özgür savunmadan asla taviz verilmemelidir. Yaşadığımız acı tecrübeden dersler çıkartmalı ve bir daha asla, yargının hiçbir cemaatin, tarikatın, güç odağının yada siyasi partinin eline geçmesine izin vermemeliyiz. Atatürk ün dediği gibi, mahkemeleri bağımsız olmayan bir ülkenin devlet halinde devamı mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"EŞİTLİĞİN, KARDEŞLİĞİN VE DEMOKRASİNİN TEMELİ…"

Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan konuşmasına şu sözlerle son verdi; "Değerli Meslektaşlarım, Bizler el ele vererek, hakim-savcı tarafsızlığı ve bağımsızlığı, avukatın savunma özgürlüğü için, suçluyu suçsuzdan, haklıyı haksızdan ayırmak için, yargıda keyfiliklerin olmaması için, çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına çözüm üreten bir yargı sistemini sağlamak için, insanlara güven veren, adalet dağıtılan bir sistem için çalışacak, ve tabii ki doğru bildiklerimizi söylemeye de bu adli yılda da devam edeceğiz. Sözlerimi sonlandırırken şunu ifade etmek isterim ki, eşitliğin de, özgürlüğün de, kardeşliğin de, demokrasinin de temelinin; hukuk devletinden, kuvvetler ayrılığından ve bağımsız yargıdan geçtiğini bugün buradan tarihe not düşüyoruz. Bu bilinçle; Cumhuriyet ve değerlerine, Atatürk İlke ve Devrimlerine uygun, Hukukun Üstün kılındığı, Sosyal Hukuk Devleti İlkelerinin hayata geçirileceği günlere olan inancımızı muhafaza ediyoruz. Bu vesileyle, Türkiye Cumhuriyeti’ni demokratik bir hukuk devleti olması idealiyle kuran, Türk Milleti için çağdaş uygarlık düzeyine erişme hatta üzerine çıkma hedefi koyan, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun tüm dava ve silah arkadaşlarını, Cumhuriyet'imizi kuran tüm devlet büyüklerimizi ve tüm şehitlerimizi, rahmet, şükran ve saygı ile anıyorum. Adalete yakışır bir Adli Yıl olması arzusuyla, Çanakkale Geçilmez, hukuk devleti ve bağımsız yargıdan vazgeçilmez, diyor, Yeni adli yılınızı kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum."
Bu haber 3629 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI