Bugun...
Bizi izleyin:Bakanlık Açıkladı; “Çanakkale’nin Havasını Kurulu Termik Santraller Kirletiyor”

Tarih: 07-10-2017 08:07:03 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında katıldığı toplantıda, Çanakkale Yenice Çırpılar Termik Santral ÇED nihai kararının olumsuz verilmesi için bölge halkının talebini ve itirazları Bakanlık yetkililerine tekrar iletti. Bakanlığın tespit ettiği raporları toplantı gündemine getiren Bülent Öz çarpıcı bir bilgiyi açıkladı. Bakanlık raporlarına göre; “Çanakkale’nin Havasını Kurulu Bulunan Termik Santraller Bozuyor!”


Bakanlık Açıkladı; “Çanakkale’nin Havasını Kurulu Termik Santraller Kirletiyor”

Yenice Çırpılar Köyünde yapılması planlanan Termik Santral ÇED Raporunun olumsuz çıkması için gece gündüz mücadele eden CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, toplantının ikinci oturumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı rapor ve fotoğraflarla yapılacak Termik Santralin zararını gözler önüne serdi. Bülent Öz’ün açıkladığı bakanlık raporlarında ise çok çarpıcı bir ifade yer alıyor. Bakanlıkça hazırlatılan raporlarda Çanakkale’nin havasını Çan ve Biga’da Kurulu bulunan ve faaliyette olan Termik Santrallerin bozduğu tespit edilmiş!

 

ÇANAKKALE’NİN HAVASINI KURULU TERMİK SANTRALLER BOZUYORMUŞ!

 

ÇED Toplantısında Bakanlığın kendi yaptığı araştırmaları sonucu ve 2014 verileriyle, 2016 yılında yayımladığı Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporundaki Çanakkale verilerini Bakanlık yetkililerine gösteren CHP’li Bülent Öz, “Bakanlığın kendi hazırladığı raporda, Çanakkale'deki Hava kirliliğin birinci sebebi termik santraller olduğunu söylediği halde, Çevre Bakanlığının Çanakkale'de Termik Santrallere neden ısrarla izin verildiğini sordum” dedi.

2014 yılı verileriyle 2016 yılında yayımlanan raporda, Çanakkale Çevre Sorunlarının Birinci Öncelik sırası Hava Kirliliği ve Hava Kirliliğine neden olan kaynakların önem sırasına göre Birinci neden Termik Santraller olduğunu Bakanlığın kendi ilan ettiği gerçeğini hatırlatan CHP’li ÖZ, “Bu nedenle Yenice Çırpılar Termik Santral ÇED sürecine olumsuz karar verilmelidir” dedi.

 

TERMİK SANTRALLER VAATLERE UYMUYOR, İNSAN SAĞLIĞINA VE ÇEVREYE TEHDİT OLUŞTURUYOR

 

Bakanlıktaki toplantıda bilimsel veriler ile Yenice Çırpılar Termik Santral Projesine itiraz eden CHP’li ÖZ açıklamalarda bulunarak şunları ifade etti: “Çanakkale ve diğer illerimizde yapılan ve yapılması planlanan Termik Santrallerin ÇED Raporu vaatlerine uymadığı iddiaları gerçeğinde, çevreye vereceği olumsuz etkiler ve vatandaşımızın sağlığına tehdit oluşturan gerekçelerimiz ile Termik Santrallerin ÇED süreçlerinde verdiğimiz mücadeleye devam ediyoruz. 13 Eylül’de Bakanlıktaki ÇED toplantısında Milletvekillerimiz, Muhtarlarımız ve STK yöneticilerimizin katılımıyla, bölge halkının o bölgeye Termik Santral istemediğini dile getirip, Ağonya ovasının, Yenice tarım alanlarının, Kaz Dağlarının ve İnsan sağlığının tehdit altında olduğunu vurgulamıştık” dedi.

UMUTLUYUZ, BAKANLIĞIN ÇED RAPORUNU OLUMSUZ YAYINLAMASINI BEKLİYORUZ

 

Toplantıda edindiği izlenimleri paylaşan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına giderek, yetkilere Bakanlığın kendi hazırladığı Çanakkale Çevre Sorunları ve Kaynakları raporunu gösterdim ve Yeniceli hemşerilerimizin ÇED raporu nihai kararının olumsuz verilmesini beklediğini tekrar hatırlattım. Umut ediyoruz ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yenice Çırpılar Termik Santral ÇED raporunu olumsuz olarak yayınlayacak” dedi.

 

ÖNCELİĞİMİZ ÇEVRE VE İNSAN, OLUMSUZ ETKİLEYECEK FAKTÖRLERLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK

 

Bülent Öz mücadelesinin önce çevre sonra insanlar için olduğunu belirterek; “Ülkemizin neresinde olursa olsun, çevreyi ve halk sağlığını olumsuz etkileyecek faktörlerin karşısında haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kaz Dağları hepimizin, Ülkemiz hepimizin, Gelecek hepimizin ve Dünyanın vazgeçtiği enerji üretim kaynağında ısrar ederek mahvetmeyin. Çünkü Önceliğimiz İnsandır, İnsan sağlığıdır, yaşamdır” dedi.
Bu haber 3765 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI