Bugun...
Bizi izleyin:Bakan Selçuk "Kitabı Yasaklatmadık.."

Tarih: 02-01-2019 07:05:01 Güncelleme: 02-01-2019 07:28:01 + -


Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Kitap Okuma Yarışması” kapsamında lise öğrencilerine “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabı önermişti. Kitabın CHP aleyhindeki ağır ifadelerinin yanı sıra, farklı siyasal akımlara inanan insanlara yönelik “Sürü” benzetmesi yaptığı, Kemalizm hakkında suçlayıcı ağıza alınmaz ifadeleri barındırdığı ortaya çıkmıştı.


Bakan Selçuk

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Kitap Okuma Yarışması” kapsamında lise öğrencilerine “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabı önermişti. Kitabın CHP aleyhindeki ağır ifadelerinin yanı sıra,  farklı siyasal akımlara inanan insanlara yönelik “Sürü” benzetmesi yaptığı, Kemalizm hakkında suçlayıcı ağıza alınmaz ifadeleri barındırdığı ortaya çıkmıştı.

 

Konuyla ilgili TBMM'ye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın soru önergesi verdi. Ceylan'ın verdiği soru önergesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı yazılı açıklamada kitabın tavsiye edilmeyeceği ve konuyla ilgili inceleme ve soruşturma yapıldığını açıklandı. 

ÖNCE SORUŞTURMA AÇILDIĞI DUYURULDU.. “TOPLATMADIK” YANITI GELDİ

Eylül ayından yaşanan kitap skandalı sonrasında CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kendi soru önergesine 25 Aralık 2018 tarihinde yanıt verildiğini açıklamıştı. Özgür Ceylan, Bakan Selçuk kitabın tavsiye edilmeyeceğini ve soruşturma açıkladığını duyurduğunu ifade etmişti! 6 gün sonra ise yani bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk resmi twitter hesabında iddiaları yalanladı! Bakan Ziya Selçuk twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Edebiyatımızın zarif ustası Cahit Zarifoğlu'nun kitabının bakanlıkça toplatılması ve yasaklanması söz konusu dahi olamaz. Medyadaki haberler, Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğünün yereldeki bir kararı olup konu soruşturulmaktadır. Ayrıca şahsıma atfedilen yorumlar bütünüyle gerçek dışıdır" yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada da konuya ilişkin medyaya yansıyan gelişmelerin, Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğünün kitap okuma etkinliğinin tavsiye kararıyla ilgili olduğu ve konunun ayrıca incelendiği ifade edildi.

 

BÜLENT TURAN SOSYAL MEDYAYI SUÇLADI

Bakan Ziya Selçuk’un ve Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarının ardından AKP Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’da sosyal medyayı suçlayan açıklamada bulundu. Konuyla ilgili twit atan Turan; “Sosyal medya ne kadar temelsiz, ucuz bir mecra bir kez daha gördük. Çanakkale’de Cahit Zarifoğlu kitapları yasaklandı iddiası ahmakça bir iddia. Bir kitap okuma etkinliğinde belirlenen 5 kitaptan biri içinde bir siyasi partinin adı geçtiğinden değiştirilmiştir. Konu bu kadar net+” mesajını paylaştı.
Bu haber 2254 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI