Bugun...
Bizi izleyin:Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı

Tarih: 11-01-2018 07:37:22 Güncelleme: 11-01-2018 07:42:22 + -


Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çanakkale'de İÇDAŞ Kongre Merkezi'nde gerçekeleşen 2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı'na katıldı.


Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı

Çanakkale'de İÇDAŞ Kongre gerçekleşen 2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı gerçekleşti. Toplantı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, merkez önünde kendisiini bekleyen gazetecilere karanfil vererek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Ardından Bakan Kurtulmuş protokol üyeleriyle birlikte, Troialılar kılığına giren sanatçılar fotoğraf çektirdi.


2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı'na, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, daire amirleri ve vatandaşlar kaıldı.


Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından 2018 Troia Yılı tanıtım videosu katılımcılara izletildi. Daha sonra protokol konuşmaları yapıldı. Lansmanda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,"2018 yılının Troya Yıllı olarak ilan ettik. Valimizin koordinatörlğünde bizim bakanlığımızında bütün imkanlarınıda seferber ederek, bu yılı inşallah çok güzel bir şekirde değerlendireceğiz. Bildiğiniz gibi 1988 yılında Troya BM UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girdi. Bu sene 20'nci yılı. 20'nci yılı vesile kılarak dünyaya tanıtılmasını gerçekleştireceğiz. Sadece Çanakkalelilerin ve bizim vatandaşlarımızın farkında olması değil, Troya Yılı üzerinden bütün dünyada bütün insanlık troya yılı üzerinden Troya'nın Çanakkale'nin Türkiyenin farkında olmasını sağlayacağız. Türkiye'nin bir yan markası olarak, alt markası olarak dünyaya tanıtcaz. Memleketimizdeki başka bir güzelliğimizi bütün dünyaya tanıtacağız.

O yıl içerisinde bütün dünya bizim o yöremiz üzerinde Türkiyeyi daha iyi tanımış olacak. Ayrıca biliyorsunuz dünya kültür mirası listesinde 17 yerimiz vardı. Bunlar her yıl artarak devam edecek, şuan da sırada bekleyen göbekli tepe var. Bunu da listeye alacağız. Bu yıl ıslık dilinin ve hıdırellezin Dünya Somut Olmayan Miras Listesine alınmasını temin ettik. Ayrıca İstanbul, Hatay ve Kütahya'nın 'yaratıcı şehirler' kapsamında, BM Listesine gitmesini temsil ettik. Türkiye'yi uluslararası alanda daha fazla görünür hale getirmek için canla başla gayret sarf ediyoruz. Türkiye, 2017'de UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi oldu. Bu, Türkiye için büyük bir başarıdır. Hem de rakibimiz Almanyaydı. Onlara 38 oy fark atarak, üyeliği kazanmış olduk. Bu da Türkiye'nin tanıtımı bakımından büyük bir başarı oldu" dedi. Bakan Kurtulmuş konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte sahneye getirilen Truva Atı pastasıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

BAKAN KURTULMUŞ, TROİA ÖREN YERİ'Nİ GEZDİ

Çanakkale'de '2018 Troia Yılı' tanıtım lansmanına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Troya Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu, Troia Ören Yeri'ni gezdi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve protokol üyeleriyle birlikte ilk olarak Barbaros Mahallesi'nde restore edilen Hamidiye Tabyaları'nda incelemelerde bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, tabya içinde yer alan Çanakkale Savaşları Müzesi'ni gezdi. Bakan Kurtulmuş ardından, merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan ve 5 bin yıllık geçmişe ev sahipliği yapan Troia Ören Yeri'ne geçti. Burada yapımı devam eden Troya Müzesi inşaatını gezen ve yetkililerden bilgi alan Kurtulmuş, antik kent girişinde Uzak Doğulu turistler ile sohbet etti, tahta atın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Bakan Kurtulmuş, dünya mirası listesine girişinin 20'nci yılı nedeniyle 2018'i 'Troia Yılı' ilan ettiklerini söyledi. Düzenlenecek etkinliklerle Troia'yı hem Türkiye içerisinde hem de uluslararası camiada tanıtacaklarını belirten Kurtulmuş şöyle konuştu: "Troia'nın tanıtımı üzerinden, Türkiye'nin çok daha iyi tanıtılması ve özellikle Türkiye'ye karşı son zamanlarda artırılan Türkiye karşıtlığını bir şekilde bertaraf edecek önemli bir tanıtım atağına geçiyoruz. Biz yeni dönemde Türkiye'nin kültürel birikimini, turistik ve coğrafi güzelliklerini bütün dünyaya tanıtmak için ürünlerimizi çeşitlendirme stratejisi güdüyoruz. Sadece deniz, kum, güneş değil, bunun yanında kültür turizmi, doğa turizmi, spor turizmi ve sağlık turizmi gibi alanlarda, gastronomi gibi alanlarda yeni ürünler ortaya koymak mücadelesi veriyoruz. Ama aynı zamanda pazar çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Ruslar, Almanlar, Ukraynalılar, İngilizler ve diğerlerinin yanında Çinli, Hindistanlı, Güney Koreli, Endonezyalı, Japonyalı ve Malezyalı turistler hedefimiz. Bu bölgeden gelecek olan çok sayıda misafiri ağırlamak üzere Türkiye'de yeni bir strateji belirlemiş durumdayız. 2017 yılında Türkiye turizmi çok hızlı bir toparlanma içerisine girmiştir. Türkiye'ye geçtiğimiz yıl 32 milyon turist geldi. Yaklaşık 26 milyar dolar bir turizm geliri elde ettik. Bu yıl bunun çok daha üstüne geçeceğiz. İnşallah 2019 yılında Türkiye tarihimiz itibarıyla rekor kırdığımız bir yıla şahit olacak."
Bu haber 971 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI