Bugun...
Bizi izleyin:Atik Hisar Barajında Ağaç Katliamı Yeniden Başladı!

Tarih: 31-01-2018 19:09:00 + -


Atik Hisar Barajı su toplama havzasında Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı olmadan altın madenciliği için ağaç katliamı yapılması çevre örgütlerinin büyük tepkisini çekmişti. Tepkiye Çanakkale Belediyesi ve CHP teşkilatları da katılarak bölgede inceleme yapmışlardı. Tepkilerin ardından bir süre duran ağaç katliamının yeniden başladığı ve bölgede onlarca dönüm ormanlık alanda kaçak kesim yapıldığı tespit edildi.


Atik Hisar Barajında Ağaç Katliamı Yeniden Başladı!

Atik Hisar Barajı su toplama havzasında Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı olmadan altın madenciliği için ağaç katliamı yapılması çevre örgütlerinin büyük tepkisini çekmişti. Tepkiye Çanakkale Belediyesi ve CHP teşkilatları da katılarak bölgede inceleme yapmışlardı. Tepkilerin ardından bir süre duran ağaç katliamının yeniden başladığı ve bölgede onlarca dönüm ormanlık alanda kaçak kesim yapıldığı tespit edildi.

 

Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı olmadan altın madenciliği ruhsat sahibi firmanın kaçak bir şekilde Atik Hisar Barajı su havzasında ağaç kesimi yapması geçtiğimiz aylarda gündeme gelmiş, Çanakkale’de büyük tepkiler çekmişti. Yaşanan katliamı yerinde görmek için Çanakkale Belediye Başkanlığı ve çevre örgütlerinin yanı sıra CHP Milletvekili Muharrem Erkek ve CHP örgütleri de bölgeye gitmişlerdi. 9 Aralık günü bölgede eylem gerçekleştiren Çevre örgütleri ve CHP teşkilatının eyleminden sonra bölgede ağaç katliamı durmuştu.

“BU KIYIMI DURDURUN”

 

Geçtiğimiz günlerde ağaç katliamının tekrar başlandığı bilgisini alan Çanakkale Belediye Başkan yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Çanakkale Çevre Platformu bölgede incelemelerde bulundular. Yetkili makamlarda GSMR almadan daha önce ağaç kesimi yapan maden firmasının yeniden ve daha büyük bir alanda ağaç katliamı yaptığı görüldü. Yaşanan ağaç katliamını görüntüleyerek sosyal medyada paylaşan Rebiye Ünüvar yetkililere “Bu kıyımı durdurun” çağrısında bulundu. Ünüvar sosyal medyada; “Çanakkale’deki tüm yetkililere sesleniyorum! Bu kıyımı durdurun. Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı, Kanadalı bir maden şirketi olan Alamos Gold’un işgali altında. Balaban çeşmesi ile Cazgırlar köyü arasındaki ormanlık neredeyse yok olmak üzere. Bugün itibarıyla yerinde gördük. Tüm kamuoyunun dikkatine sunarım!” ifadelerine yer verdi.

 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILMIŞTI

 

Atik Hisar Barajını ve su havzasını korumak için mücadele eden Çanakkale Çevre Platformu ağaç katliamının önlenmesi için internet ortamında da imza kampanyası başlatmıştı. Yapılan katliamı durdurmak için 16.400 kişinin destek verdiği kampayada toplanan imzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunun yanı sıra bakanlıklara gönderilecek.

Çanakkale Çevre Platformu tarafından başlatılan imza kampanyasında yaşanan ağaç katliamı ve bölgedeki altın madenciliği çalışmaları için şu ifadelere yer verilmişti; “Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını ve onun su havzasını tehdit eden madencilik faaliyetleri hız kesmiyor. Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarından Balaban Tepesi denilen bölgede Doğu Biga Madencilik tarafından ağaç kesimlerinin başladı.

 

15 yıldır çalışmalarına hukuki engeller ve kamuoyu baskısı nedeniyle devam edemeyen Alamos Gold şirketi, sonunda çareyi yasadışı yöntemlere başvurmakta bulmuştur. Orman teşkilatı ve şirket birlikte Balaban çeşmesi ile Cazgırlar köyü arasındaki ormanlık ve çok değerli yaşam alanına iki koldan motorlu testere, traktör, kepçe ve kamyonlarla saldırmıştır. Bu sırada gizlice çok ciddi tahribatlar yapılmıştır. Orman katliamının duyumları alındığında, söz konusu felaket yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler tarafından fotoğraf ve kameralarla belgelenmiştir.

Yerinde ölçüldüğü kadarıyla geniş bir orman alanında, hem güney, hem de kuzeyinden kesimlere başlanmıştır. Orman örtüsü sıyrıldıktan sonra büyük iş makineleri, patlayıcılar, toz, 26 bin ton siyanür, 40 bin ton zehirli ağır metaller (arsenik, cıva, kurşun, antimon, bizmut) ve toprak erozyonu bizleri beklemektedir.

 

Çanakkale’deki maden arama faaliyetleri, kentin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan ve bugünlerde yaklaşık 15 milyon metreküp suyu bulunan Atikhisar Barajı’na geldi, dayandı… Atikhisar Barajı’nın başladığı yerde, su toplama havzasının üzerinde bulunan Kirazlı Köyü’ne yakın, Balaban Tepesi arka tarafındaki bölgede, Alamos Gold Şirketinin taşeronu olarak faaliyet yürüttüğü bilinen Doğu Biga Madencilik’in proje sahasındaki ormanlık alanda ağaç kesimleri başladı. Yılda 8 milyon suya ihtiyaç olduğu ifade edilen maden faaliyetleri öncesi gayrisıhhi müessese ruhsatı almadan ağaç kesimine başlanılmış olması ‘hukuksuz’ olarak değerlendiriliyor.”
Bu haber 2281 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI