thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:AKP’li Eski Başkana Yargı Yolu Göründü

Tarih: 14-02-2022 05:57:00 Güncelleme: 14-02-2022 06:36:00 + -


TC Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü müfettişleri yaptıkları incelemeler sonrası hakkında birçok iddianın raporlara yansıdığı Umurbey eski Belediye Başkanı Sami Yavaş’ın yargılanması için Lâpseki Cumhuriyet Savcılığı, Lâpseki Kaymakamlığından yargılama izni istedi.


AKP’li Eski Başkana Yargı Yolu Göründü

Yerel seçimlerin ardından Umurbey Belediye başkanlığın kaybeden Sami Yavaş ile ilgili usulsüzlük iddiaları gündeme gelmişti. Belediyeye kendi bünyesindeki “Umurbey Belediyesi Hayvancılık, Gıda, Tarım, Taşımacılık, Petrol, Turizm, İnşaat San.Tic.Ltd.Şti ‘nin” hesaplarındaki bir takım usulsüzlükler ile ilgili olarak TC Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünden müfettiş talep etti. Geçtiğimiz aylarda incelemelerini tamamlayan ve raporunu ilgili makamlara ileten müfettişlerin tespit ettiği usulsüzlükler gündeme bomba gibi düşmüştü. Müfettiş raporlarında AKP li eski Belediye Başkanı Sami Yavaş ve sorumlular hakkında cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması istenmişti. Raporun ardından Umurbey Belediyesi avukatları, Lâpseki Cumhuriyet Savcılığına Suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Lâpseki Cumhuriyet Savcılığı yaptığı incelemelerin ardından Sami Yavaş ve sorumluların yargılanması için Lâpseki Kaymakamlığından Yargılama izni istedi. Savcılığı bu talebi üzerine Kaymakamlık, iddiaların incelenmesi ve yargılamaya gerek olup olmadığını tespit etmek için muhakkik tayin etti. Şimdi gözler hakkında bir çok iddianın müfettiş raporlarına yansıdığı Sami Yavaş ile ilgili Lapseki Kaymakamlığının vereceği karar çevrildi. Müfettiş Raporlarındaki iddialar şöyle gündeme gelmişti;

 

AKP’Lİ BAŞKANA 3 MİLYON LİRALIK ZİMMET!

AK Parti Umurbey Belde Başkanlığı sürecinde hakkında çok sayıda iddialar bulunan Sami Yavaş hakkında “Zimmete Geçirme” suçlaması bulunuyordu. Mal ve hizmet almadan bazı şirketlere para ödediği, kendisinin müdürü de olduğu belediye şirketinden kendisine kefil olarak bankadan kredi çektiği iddiaları vardı. TC Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü müfettişleri yaptıkları incelemelerde AK Partili eski başkan Sami Yavaş’a dönemi ile ilgili olarak yapılan usulsüzlükler ile ilgili olarak 3 milyon TL’lik zimmet çıkarttı.

 

AK Partili Belediye Başkanı Sami Yavaş 31 Mart 2019 tarihinde kaybettiği Umurbey Belediyesini zarara uğrattığı, zimmete geçirme iddiaları olduğu, hatta belediyenin şirket müdürü olarak kendisine çektiği krediye de kefil olduğu, ödemediği kredi taksitleri sonucunda kefil olarak imza attığı şirkete haciz gelince ortaya çıkmıştı.

 

“SAHTE FATURALARLA ŞİRKETİ ZARAR UĞRATTIĞI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR”

Bakanlık müfettişleri sahte fatura ve bu faturalar karşılığında kime yaptığı belli olmayan ödemeler ile ilgili Belediye şirketini zarara uğratması sebebiyle Sami Yavaş’a 65 Bin 749 Lira anapara, söz konusu sahte faturalar nedeniyle ödenmiş veya ödenecek tüm cezaların tahsil edilmesi için Sami Yavaş hakkında hukuki sorumluluk davası açılmasını önerdi.

300 BİN LİRALIK AVANS OLAYI!

Belediye şirketi hesaplarını inceleyen Bakanlık müfettişleri ayrıca bir başka olaydan kaynaklı olarak Sami Yavaş hakkında 300 bin liralık zimmet davası açılmasını talep etti. Söz konusu olay ile ilgili olarak bakanlık müfettişleri şu tespitlerde bulundular; “Umurbey Ltd.Şti.’nin Assos Ltd.Şti’ye yaptırdığı inşaatla ilgili olarak sadece verilen avansın iki yıldan daha uzun süre sonra paranın faiz işletilmeden, paranın kullanılmasından dolayı yoksun kalınan kazancın karşılığı dahi alınmadan geri tahsil edilmesinin ticari açıdan rasyonel temele dayandırılmasının mümkün olamayacağı ve bu nedenle belediye şirketinin zarara uğradığı, 300 bin TL avans verilmesi ve iki seneden fazla zamanda aynı miktar parayı geri alması sebebiyle söz konusu paranın kullanımından mahrum kalınan kazanç hakkında eski müdür Sami Yavaş’a hukuki sorumluluk davası açılması..”

 

1 MİLYON LİRA NEREDE?

Bakanlık müfettişleri ayrıca belediye şirket kasasında olması gereken 1 milyon TL’den biraz fazla bir tutarın da kayıp olduğunu tespit ettiler. Söz konusu kayıp 1 milyon lira ile ilgili olarak müfettişler; “Belediye şirketinin market stokları hesabında oluşan 1 milyon 2 bin 599,68 TL’lik noksanlık nedeniyle; zikredilen hesap kayıtlarının gerçeği yansıtmamasında sorumluluğu bulunan, bahse konu işlemlerin yapıldığı dönemde şirket müdürü Sami Yavaş’tan 1 milyon 2 bin 599,68 TL’nin şirket idaresi tarafından belirlenecek başka zararların da bulunması durumunda zararların tazmin edilmesine yönelik hukuki sorumluluk davası açılması..” değerlendirmesinde bulundular.

 

SERMAYESİ 300 BİN BORCU 500 BİN..

Umurbey Belediyesi şirketinin kuruluş sermayesinden daha fazla bir şekilde zarar uğratıldığı da tespit edilen raporda; “Mevcut sermayesi 300 bin olan şirketin aktif toplamının borç toplamından 515 bin 283,59 TL eksik olduğu, şirketin borçlarını karşılayamadığı, bu sebeple borca batık olduğu, bu nedenle şirket idare organı tarafından hem işlemlerin devamlılığı hem de muhtelif satış fiyatları üzerinden bir ara bilanço çıkartılması, çıkarılan bilanço üzerinden şirket alacaklarını karşılamaya yetip yetmediğine karar verilmesi, şirket alacaklarını karşılamaya yetmediği takdirde şirketin iflası için mahkemeye başvurulması..”
Bu haber 9254 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI