Bugun...
Bizi izleyin:AK Partili Biga Belediyesinin İşçi Kıyımı Eyleme Dönüştü

Tarih: 20-09-2019 07:05:31 Güncelleme: 20-09-2019 07:23:31 + -


Uzun yıllardır Biga Belediyesi’nde çalışan işçiler; AK Partili Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın talimatıyla işten çıkartılmaya başlandı. Baskı ve mobbing ile bunaltılan işçileri istifa ettiremeyen Bülent Erdoğan, işçilerin görev yerlerini değiştirdi. Buna rağmen seslerini çıkartmadan çalışan işçiler daha sonra da işten çıkartıldılar. Biga belediyesince işten çıkartmalar devam ederken bugün işten çıkartılan 23 işçi Biga Belediyesi önünde eylem gerçekleştirerek işlerini geri istediler.


AK Partili Biga Belediyesinin İşçi Kıyımı Eyleme Dönüştü

Uzun yıllardır Biga Belediyesi’nde çalışan işçiler; AK Partili Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın talimatıyla işten çıkartılmaya başlandı. Baskı ve mobbing ile bunaltılan işçileri istifa ettiremeyen Bülent Erdoğan, işçilerin görev yerlerini değiştirdi. Buna rağmen seslerini çıkartmadan çalışan işçiler daha sonra da işten çıkartıldılar. Biga belediyesince işten çıkartmalar devam ederken bugün işten çıkartılan 23 işçi Biga Belediyesi önünde eylem gerçekleştirerek işlerini geri istediler.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; "HİÇBİR İŞÇİNEN EKMEĞİYLE OYNAMADIM" DEMİŞTİ!

31 Mart ve 23 Haziran tarihlerinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim dönemleri arasında binlerce kişinin işe sokulduğu ortaya çıkmıştı. Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu göreve başlar başlamaz bu kişilere ihtiyaç olmadığı gerekçesi ile işten çıkartmıştı. İşten çıkartılan işçiler İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde geceli gündüzlü nöbete başlamış, hükümete yakınlığı ile bilinen medya kanallarında propaganda haline gelmişti. En son Büyükşehir Belediye Başkanları ile buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi İBB Başkanlığı döneminde kimsenin ekmeğiyle oynamadığını belirterek; "Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine ne siyaset ne adalet ne de hizmet bina edilemez. Son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntü ile takip ediyoruz" demişti.

BAŞKAN DEĞİŞTİ.. İŞÇİ KIYIMI BAŞLADI!

AK Partili Bülent Erdoğan'ın belediye başkanı seçilmesi ile birlikte Biga Belediyesinde işçi kıyımı başladı. 5 yıldır Biga Belediyesinde çalışan işçilere önce istifa etmeleri konusunda baskı yapıldığı iddia edildi. İstifa etmeyi kabul etmeyen işçiler ise daha sonra görevli olmadıkları alanlara sürgün olarak gönderildi. SGK’dan işçilerin bilgisi dışında görev alanları değiştirilirken; mobbing ve baskılara rağmen işlerine devam eden işçiler daha sonra işten çıkartıldılar. Hali hazırda 23 işçi işten çıkartılırken; birçok işçinin daha işten çıkartılacağı iddiası nedeniyle Biga Belediyesinde çalışanlar büyük tedirginlik yaşıyorlar. İşten çıkartılan 23 kişi bugün Biga Belediyesi önüne gelerek basın açıklamasında bulundu. İşçilere destek vermek için CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, belediye meclis üyeleri, işçi aileleri ve vatandaşlar katıldılar.

 

"HİZMET ETTİK.. EMEK VERDİK.. ALIN TERİ DÖKTÜK.. İŞTEN ÇIKARTTILAR.."

İşçiler adına konuşma yapan Ercan Tulnay; "Bugün burada 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesinde görevi devralan yeni yönetimin, bugüne kadar işten çıkarılmamıza  kadar geçen süreçte bize yaşattıklarından bahsetmek için toplandık. Şöyle ki, görevi devralan yeni yönetim tarafından, işten çıkarıldığımız güne kadar defalarca görev yeri ve işkolu  değişiklikleri  gibi, anlamsız ve sebepsiz tutanaklar  tutmaya çalışmak gibi baskıcı davranışlarla ve zulümle karşı karşıya bırakıldık. Farklı sürelerde ve görevlerde  hizmet ettiğimiz, emeğimizle, alın terimizle  hayatımızı kazandığımız, ailelerimizi  geçindirdiğimiz Biga Belediyesindeki  işlerimizden  toplam 23 arkadaşımızla birlikte 6 aylık süreç içerisinde çıkarıldık.

 

"ZULÜM VE BASKILARA RAĞMEN ÇALIŞMAKTAN HİÇ BİR ZAMAN VAZGEÇMEDİK"

İşten çıkarılmamızın  asıl sebepleri ise, önceki dönem tarafından işe alınmış olmamız  ile Anayasanın, ilgili kanunların ve İş Kanunun bizlere sağladığı hakları kullanarak işimize, ekmeğimize  sahip çıkma mücadelesi vermemizdir. Bizler yaşadığımız bütün zulüm ve baskılara rağmen, görev yerlerimizde ve görev tanımlarımıza  uygun olarak çalışmalarımızı  sürdürmeye devam etmekten hiçbir zaman vazgeçmedik.

"İHTARNAME İLE İŞTEN ÇIKARTTILAR.. TAMAMİYLE SİYASİ SEBEPLERDEN"

Bu durumu da defalarca ihtarnameler ile  'Görevimizin başında’ olduğumuzu  bildirdik, bizleri mobbing yolu ile  yıldıramayacaklarını  anlayınca da direkt işten çıkarmayı tercih ettiler. Söz konusu  işten çıkarmaların  örnek yargı kararları ile açık olduğu üzere hukuki olmadığı,  tamamen siyasi olduğu ortadadır. Bütün  kanuni haklarımızı kullanarak yargı kararları ile işlerimize iade olacağımıza dair inancımız tamdır. Bizler Şunu açıkça belirtmek isteriz ki ; Her ne koşulda ve sebeple olursa olsun, emeğimizin  ve ekmeğimizin hak mücadelesini sonuna kadar taşıyacağız ve biz kazanacağız, biz kazanacağız, biz kazanacağız" dedi.

 

"İKTİDAR PARTİSİNİN SESSİZ KALDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın talimatı ile işten çıkartılan işçilere destek olmak amacıyla eyleme katılan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Emekçi arkadaşlarımız burada çok haklı bir isteklerini gündeme getiriyorlar. İstedikleri şey işlerini kaybetmemek, namuslu dürüst bir şekilde çalışmaktır. Evlerine ekmek götürmek için çalışmak istiyor arkadaşlar. Bunların işten çıkartılması tamamıyla siyasi bir karardır. Bu karardan bir an önce geri adım atmalarını bekliyoruz Biga Belediye başkanlığının. İşten çıkartılan arkadaşlarımız görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam etmek istiyorlar" dedi.

 

"ORTALIĞI YIKANLAR, AYAĞA KALDIRANLAR BU MAĞDURİYET KARŞISINDA SESSİZLER"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; İstanbul'da gerçekleşen iki seçim arasında binlerce AKP'linin işe alındığını, bunların işten çıkartılmasına tepki gösteren AKP'lilerin yıllardır çalışan işçilerin işten çıkartılmasına sessiz kalmakla suçladı. Ceylan; "İktidar partisinin bu işçilerin haklarını arama çabası karşısında sessiz kaldığını görüyoruz. İstanbul'da 31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında binlerce kişi işe yerleştirilen işçilerin işten çıkartıldığında ortalığı yıkanlar, ortalığı ayağa kaldıranlar şu anda burada yaşanan mağduriyet karşısında sessiz kalıyorlar. Bu da kamuoyu vicdanında büyük yaralar açıyor. Bu çocuklar kendi işlerine geri dönmek; evlerine ekmek götürmek istiyorlar. Bu mücadele de tüm Biga kamuoyunun bu işçi kardeşlerimize sahip çıkması, destek olmaları en büyük arzumuzdur" dedi.

 

"YENİ HUKUKSUZLUK VE İŞTEN ÇIKARTMALARIN OLACAĞININ BİLİNCİNDEYİZ"

Biga Belediyesinden 23 işçinin atılma eylemine katılarak işçilerle birlik mesajı veren CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, AKP'li Bülent Erdoğan'ın Biga Belediyesinden birçok işçiyi daha işten çıkartma hazırlığında olduğunu bildiklerini söyledi. Diren; "31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından geçen sürede göreve gelen yeni yönetimi dikkatli bir şekilde izlemeye devam ediyoruz. Yapılan çalışmalar, verilen kararları ve açıklamaları takip ediyoruz. Biga halkı adına bu süreçleri takip etmeyi sürdüreceğiz. Yeni yönetimdeki arkadaşlara sesleniyorum, Biga Belediyesi’nde yaşanan tüm hukuksuzlukların takipçisi olacağımızı kimse aklından çıkarmasın. Daha önce yaptığımız  basın açıklamalarında  da belirttiğimiz  üzere yeni hukuksuzluk ve işten çıkarmaların  olacağının bilincindeyiz. Nasıl ki şuan yapılan zulme sessiz kalmayıp bu alanda isek yarın da yaşatılacak zulümler  karşısında mağdur olan herkesin yanında olmaya devam edeceğiz . Bu yönde Birlikteliğimizi dayanışarak büyütmeye devam ettireceğimizden herkes emin olsun" dedi.

"BİGA'DA 6 AYDIR NE İŞ, NE DE HİZMET ÜRETİLMİYOR!"

AK Partili Biga Belediyesinin 6 aydan bu yana hiçbir projeyi ortaya koymadığını, Belediyenin çalışmadığı gibi mevcut işlerini de yapmaktan aciz olduğunu tüm Biga halkının bildiğini belirten İlçe Başkanı Atilla Diren; "Biga Belediyesi’nin  ve Biga'nın 6 ay sonundaki durumunun herkes farkında. 6 aydır Biga da ne yapılan iş, ne de üretilen hizmet söz konusudur. Ortaya konulan tek şey çalışanların yerlerini değiştirerek çalışma azimlerini kırmak, belediyede çalışanların huzursuz olmasına sebebiyete vererek kaliteli iş üretilmesine  psikolojik baskı ile engel olmak ve hukuksuz olarak işten çıkarmalar yapmaktır. Bildiğiniz  üzere yeni yönetim göreve geldiğinden beri sayısız görev değişikliğine ve yaklaşık olarak da 23 kişinin işten çıkarılmasına sebebiyet verdi" dedi.

 

"KİNDAR NİYETLE HAREKET ETTİKLERİ AÇIKÇA ORTADADIR"

23 işçinin ekmekleriyle oynayan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın tamamıyla siyasi hareket ettiğini söyleyen Diren; "Bu konu ile ilgili  örnek yargı kararları ortada iken  siyasi karar almaya devam etmek Belediyeyi zarara uğratma kastıyla hareket etmek anlamına gelmektedir. Bu yaşanan hukuksuzlukların bundan sonra da  devam edeceğini kendini bilmez şekilde dillendirmeye  devam etmek "Kindar" niyetle  hareket edildiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bizler bu hukuksuzlukların sonuna kadar mahkemelerde ve meclis toplantılarında  takipçisi olacağız . Bunu herkes böyle bilsin" dedi.

 

"BİZLER 'BİGALIYIZ' DİYENLER BİGALILARA BASKI UYGULAMAKTAN VAZGEÇSİNLER"

CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren açıklamalarına şu sözlerle son verdi; "Artık yeni yönetimin, çalışanlara  siyasi görüşleri nedeniyle  işten çıkarma ve görev yeri değişikliği yönünde baskı uygulamaktan vazgeçilmesi gerekiyor. Her durumda ‘Bizler Bigalıyız’ diyenlerin, Bigalı arkadaşlarımıza baskı uygulamaktan vazgeçmeleri gerekiyor. AKP Biga İlçe Başkanı’nın kendi ofisine dönmesi, siyasi gücünü kullanarak iş toplamaktan vazgeçmesi, belediye başkanı arkadaşımızın ve ekibinin Biga Belediyesi’ni siyasetten uzak tutmaları gerekiyor. Biga Belediyesi tarihinde hiç bu kadar siyasileşmemişti. En azından bundan sonra yapılan yanlışlardan dönülmesi, dillendirilen  amaçlardan vazgeçilmesi ,hukuksuzca işten çıkarılanların işlerine iade edilmesi  Biga’nın yararına olacaktır. Bigalıları germeye, huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı olarak tüm hukuksuzluklardan kamuoyunun haberdar olmasını sağlayacağız. Gerekli hukuki mücadelelerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz."HABER VİDEOSU

Bu haber 11503 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI