thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:AK Parti'de Başkan'dan Başkana Fark Var!

Tarih: 25-11-2019 07:32:56 Güncelleme: 27-11-2019 12:42:56 + -


Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, AK Partili Umurbey eski Belediye Başkanı Sami Yavaş'ın "Zimmete Geçirme" suçlamasına 4 Aydır soruşturma izin vermiyor! Kaymakam Tahir Şahin'in hakkında suç duyurusu olan bir başka AK Partili eski Belediye Başkanı hakkında soruşturma izni verdiği ortaya çıktı!


AK Parti'de Başkan'dan Başkana Fark Var!

Çanakkale'de AK Partili Belediye Başkanları arasında en çok konuşulan isimlerin başında gelen eski Umurbey Belediye Başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. AK Partili Sami Yavaş'ın Umurbey belediye başkanlığı yaptığı dönemde HANAY Orman Ürünleri Taşımacılık Peyzaj Çiçekçilik San.Tic. Ltd.Şti.'den kaba kum, çimento gibi malzemelerin satım işlemi olarak gösterilerek çeşitli tarihlerde fatura kesildiği tespit edildi. Umurbey Belediyesi Hayvancılık Gıda Tarım Taşımacılık Petrol Turizm İnş.San. Tic.Ltd.Şti.'nin müdürü olarak Sami Yavaş'ın belediyeye alınacak mal ve hizmetlerde kararlar aldığı ve ödemeler yaptığı belirtildi.

 

Müfettişlerde işte bu alış verişte şüpheli hareketler tespit etti. Öyle ki; HANAY Orman Ürünleri Taşımacılık Peyzaj Çiçekçilik San.Tic. Ltd.Şti.'nin faaliyetine 27 Nisan 2017 tarihinde başladığı ancak hiçbir ticari, zirai ve mesleki faaliyetinin bulunmadığı tespit edildi. Hiçbir faaliyette bulunmayan şirketin de Umurbey Belediyesine 05 Temmuz 2017 tarihinden 24 Kasım 2017 tarihine kadar çeşitli sayıda ve tutarda fatura kestiği tespit edildi.

 

HİZMET VEYA MAL ALINMAMIŞ AMA ÖDEMESİ YAPILMIŞ!

Savcılığa yapılan suç duyurusunda; şirket tarafından belediyeye kesilen faturalar karşılığında ödemesi yapılan hiçbir malzemenin belediyeye teslim edilmediği, teslim edildiği belirtilen mallarında söz konusu şirketin stok ve envanterlerinde olmadığı ile Umurbey Belediyesine teslim edildiğine, belediye tarafından teslim alındığına dair bir evrak olmadığı da şikayet dilekçesinde yer aldı. Söz konusu şirketin hiçbir ticari ve mesleki faaliyeti olmamasına rağmen Umurbey Belediyesine kesilen faturaların karşılığında Belediye Başkanı ve şirket müdürü olarak AK Partili Sami Yavaş'ın fatura bedellerinin şirkete ödenmesi için imza attığı, sonrasında da şirkete fatura bedellerinin nakit ödendiği tespit edildi!

 

SAHTE FATURALARLA 66 BİN TL ÖDEME YAPILMIŞ!

Umurbey Belediye Başkanlığında dönemin AK Partili Belediye Başkanı Sami Yavaş hakkında yapılan suç duyurusunda sahte faturalar karşılığında belediye şirketinden 55 bin 720 TL tutarında, bu tutara ilaveten de KDV bedeli olarak 10 bin 39 lira, 60 kuruş toplamda 65 bin 749 lira 60 kuruş ödeme yapıldığı tespit edildiği öğrenildi. Yapılan ödemeler karşılığında herhangi bir mal veya hizmet karşılığı olmadan adı geçen şirkete ödeyerek belediye şirketinin zarara uğratıldığı belirtildi.

4 AYDIR DOSYA KAYKAMIN MASASINDA BEKLİYOR!

AK Partili Sami Yavaş hakkında savcılığa 17 Temmuz 2019 tarihinde suç duyurusu yapıldı. Hakkında "Nitelikli Zimmete Geçirme, Kamu kurumunu zarara uğratma, zincirleme suç işleme" gibi çeşitli suçlardan savcılığa yapılan suç duyurusunun üzerinden 4 ay geçti. 4 ay önce Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı dosya Lapseki Kaymakamlığına gönderildiği ve Belediye Başkanı olduğu dönemde kamu görevlisi olduğu için Sami Yavaş hakkında soruşturma izni verilmesi talep edildiği, yapılan suç duyurusunun üzerinde 4 ay geçmesine rağmen Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin'in Savcılığa soruşturma izni vermediği iddia edildi.

 

KAYMAKAM BİR BAŞKA AK PARTİLİ İÇİN SORUŞTURMA İZNİ VERDİ!

AK Partili eski belediye başkanı Basri Ulaş da 31 Mart yerel seçimlerini kaybetti ve belediye başkanlığını bıraktı. Belediye başkanı seçilemeyen Çardak Belediyesinin eski AK Partili Belediye Başkanı Basri Ulaş ve meclis üyeleri hakkında savcılık görevi kötüye kullanma suçlaması nedeniyle harekete geçti. Çardak'ta 'Tarım arazilerinin usulsüz bir şekilde imara açılması" nedeniyle suçlanan Basri Ulaş ve bazı meclis üyeleri için savcılık Kaymakam Tahir Şahin'den soruşturma izni talep etti.

 

BAŞKANDAN BAŞKANA FARK VAR!

AK Partili Basri Ulaş hakkında kendisine gelen soruşturma iznini ise Kaymakam Tahir Şahin'in hiç bekletmeden onayladığı ve Ulaş'ın yargılanmasına izin verdiği öğrenildi. AK Partili eski Başkanların farkı da burada ortaya çıktı.

 

"BİZE SORUŞTURMA TALEBİ GELMEDİ"

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, AK Partili Umurbey eski Belediye Başkanı Sami Yavaş'ın "Zimmete Geçirme" suçlamasına 4 Aydır soruşturma izin vermiyor iddialarını yalanladı. Kaymakam Şahin; "Kaymakamlığımıza söz konusu olayla ilgili olarak Savcılıktan herhangi bir izin talebi ulaşmamıştır" dedi.

 

"SORUŞTURMA TALEBİ ULAŞMADI"

4 ay önce yapılan suç duyurusunun Kaymakamlıkta olduğu yönündeki iddialar ise yalanlandı. Kaymakam Tahir Şahin, Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamada; "Söz konusu haberler üzerine Kaymakamlık Yazı İşleri müdürlüğüne haberde belirtildiği gibi bir soruşturma izni gelip gelmediği yönünde araştırma başlattım. 27 Kasım 2019 tarihi itibariyle hiçbir adli makamdan tarafımıza böyle bir suç ve şahıs ile ilgili olarak Soruşturma İzni talebi gelmediği tespit edilmiştir" dedi.

 

"ADALETLİ, HİZMET ODAKLI, HAKKANİYETLİ ŞEFFAF BİR ANLAYIŞLA.."

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin açıklamasında; "Kaymakam birine izin verdi, diğerine vermedi şeklindeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun da bildiği üzere görev yaptığım Lapseki ilçesinde insana değer veren, insan ve iş odaklı, adaletli, hakkı gözeten ve hakkaniyetli, şeffaf ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir yönetim anlayışı sergilenmektedir" dedi.
Bu haber 13282 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI