marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:“Afet Eğitimleri Tatbikatlarla Pratiğe Dönüşecek”

Tarih: 03-03-2022 11:25:18 Güncelleme: 03-03-2022 11:28:18 + -


2022 Afet Tatbikat Yılı ilan edilmesinin ardından; Çanakkale İl Afet ve Acil Durum(AFAD) Müdürü İbrahim Tarı, Türkiye genelinde 54 bin 302 tatbikat yapılacağını, tatbikatlarında 1-7 Mart Deprem Haftasıyla start alacağını söyledi. Çanakkale’de ise ilk tatbikat ise 4 Mart Cuma günü ülke genelindeki tüm okullarla birlikte aynı anda yapılacağını açıklandı. İl Müdürü Tarı, her vatandaşın bir Afet Gönüllüsü olabileceğini, başvuruların da başladığını açıkladı.


“Afet Eğitimleri Tatbikatlarla Pratiğe Dönüşecek”

2022 Afet Tatbikat Yılı ilan edilmesinin ardından; Çanakkale İl Afet ve Acil Durum(AFAD) Müdürü İbrahim Tarı, Türkiye genelinde 54 bin 302 tatbikat yapılacağını, tatbikatlarında 1-7 Mart Deprem Haftasıyla start alacağını söyledi. Çanakkale’de ise ilk tatbikat ise 4 Mart Cuma günü ülke genelindeki tüm okullarla birlikte aynı anda yapılacağını açıklandı. İl Müdürü Tarı, her vatandaşın bir Afet Gönüllüsü olabileceğini, başvuruların da başladığını açıkladı.

 

1-7 Mart Haftası kapsamında her yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. 2022 yılının ise Afet Tatbikat Yılı ilan edilmesi ile birlikte haftanın önemi daha da arttı. Çanakkale AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı düzenlediği basın toplantısında gazeteciler ile bir araya geldi. AFAD hakkında bilgilendirmelerde bulunan İl Müdürü Tarı, daha sonra 2022 Afet Yılı kapsamında yürütülecek faaliyetler ve planlanan etkinlikler hakkında açıklama yaptı.

 

AFET EĞİTİM YILINDAN SONRA AFET TATBİKAT YILI

Afetler hakkında toplum bilinci oluşturma hedefi olduklarını belirten AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı; “Afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ve bütünleşik afet yönetimi anlayışıyla toplumda önlem alma kültürünü önceleyen ve afet öncesi, sırası ve sonrasına ilişkin bilgi ve becerileri kazandırma, tutum ve davranışları değiştirme sorumluluğuyla çalışmalarını yürüten Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, 2021 yılını "Türkiye Afet Eğitim Yılı" olarak belirlemiş ve tüm illerimizde "Afet Eğitim Seferberliği" başlatmıştır” dedi.

“56 MİLYON VATANDAŞA ULAŞILDI”

2021 yılı Afet Eğitim yılı kapsamında özellikle pandemi koşulları da hesap edildiğinde uzaktan eğitim metoduyla ülke genelinde 56 milyon vatandaşa ulaşıldığına dikkat çeken İbrahim Tarı; “2021 Afet Eğitim Yılında, 51 milyon vatandaşımıza ulaşma hedefiyle yola çıkılarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve gönüllülerimiz, üniversitelerimiz ve özel sektör temsilcilerimizin katkıları ve gayretleri sonucunda yılsonunda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim ve etkinliklerle 56 milyon vatandaşımıza ulaşmıştır” dedi.

 

“EĞİTİMLER TATBİKATLARLA PRATİĞE DÖNÜŞTÜRÜLECEK”

2021 yılı boyunca süren eğitimlerin ardından 2022 yılının Afet Tatbikat yılı ilan edilmesiyle birlikte vatandaşlara pratik eğitim vermek ve afetlere hazırlanmak amacıyla pratik eğitim metoduna geçileceğini duyuran İl Müdürü İbrahim Tarı; “2021 Afet Eğitim Yılında verilen eğitimlerin ve yürütülen çalışmaların teoriden pratiğe dönüştürülmesi, davranış değişikliği sağlanması ve toplumda risk azaltma kültürünün yaygınlaştırılması, birlikte çalışma becerisi geliştirerek olası afetlere karşı hazır olunması amacıyla 2022 yılı "Afet Tatbikat Yılı" olarak ilan edilmiştir” dedi.

“YIL BOYUNCA 54 BİN TATBİKAT DÜZENLENECEK”

Düzenlenecek tatbikatların sadece okullarda yapılmayacağını, çeşitli kamu kurumlarının yanı sıra OSB’lerde AVM’lerde de gerçekleştirileceğini belirten İbrahim Tarı; “2022 Afet Tatbikat Yılı içerisinde 5 temel amaç ve 32 hedef çerçevesinde tüm okullarda, üniversiteler ve yurtlarda, kamu kurumlarında, havalimanlarında, otobüs terminallerinde, hastanelerde, ceza ve tevkif evlerinde, organize sanayi bölgelerinde, alışveriş merkezlerinde, konutlarda ve sitelerde olmak üzere 54.302 tematik tatbikat planlanmıştır. Ülkemizde her yıl 1-7 Mart tarihleri, afet bilincinin oluşturulması ve afetlere karşı hazırlıklı toplum oluşturma amacıyla "Deprem Haftası" olarak ilan edilmiştir” bilgisini verdi.

 

ÇANAKKALE’DE 504 TATBİKAT DÜZENLENECEK

AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı planlı tatbikatların ilkinin Cuma günü gerçekleştirileceğine dikkat çekerek; “2022 yılı 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında; İlimizde de çeşitli etkinlikler yapılacak olup bu kapsamda 4 Mart 2022 Cuma günü saat 11.30’da ülke genelinde tüm okullarda eş zamanlı olarak "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" yapılacaktır. Bu kapsamda ilimizin tüm okullarında aynı zamanda yapılacak olan tatbikatların yanında Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Valimiz İlhami Aktaş ve il protokolünün katılımıyla "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" yapılacaktır” dedi.

 

AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLUN ÇAĞRISI

Avrupa’nın afet sonrası arama kurtarma ekip sayısı en yüksek ülkenin Türkiye olduğunu belirten İbrahim Tarı vatandaşlara da çağrıda bulunarak Afet Gönüllüsü olmalarını istedi. Tarı; “Ülkemiz maalesef başta deprem olmak üzere çeşitli afetlerin yaşandığı bir kuşakta bulunuyor. Bu yüzden Afet Gönüllüsü olmak çok önemli. Bu kapsamda kurumumuza başvuracak tüm vatandaşlarımıza önce uzaktan eğitim vereceğiz; ardından pratik eğitimler düzenleyeceğiz. Eğitimlerden başarı ile geçen her bir vatandaşımız Afet Gönüllüsü olacaklar. Bu eğitimler vatandaşlarımızın mesai saatleri de gözetilerek akşam saatlerinde de gerçekleştirilebilecek, pratik eğitimler ise hafta sonlarına alınacak şekilde ayarlanacak. İsteyen her vatandaşımız Afet Gönüllüsü olabilecektir” dedi.
Bu haber 1716 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI