Bugun...
Bizi izleyin:Adım Adım İstifaya Giden Yol

Tarih: 12-03-2018 07:10:56 Güncelleme: 12-03-2018 07:33:56 + -


Kadınlar Gününde Ak Partinin tek Kadın İl Başkanı Yeşim Karadağ İstifa Etti! AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile istifa eden Yeşim Karadağ arasında kriz olduğu uzun süredir konuşulurken; kamuoyuna hemen hemen hiçbir şey yansıtılmıyordu. Ta ki 16 Aralık 2017 gününe kadar.


Adım Adım İstifaya Giden Yol

KARADAĞ’I İSTİFAYA GÖTÜREN SÜREÇ!

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile istifa eden Yeşim Karadağ arasında kriz olduğu uzun süredir konuşulurken; kamuoyuna hemen hemen hiçbir şey yansıtılmıyordu. Ta ki 16 Aralık 2017 gününe kadar. İl Kongresi için hazırlıklarına devam eden Yeşim Karadağ 16 Aralık 2017 günü İl Başkan yardımcısı olarak görev yapan ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a yakınlıklarıyla bilinen Timur Ay, Namık Ergin, Murat Yahya Sezgin, Murat Saruhan ve Âdem Yılmaz İl Başkan Yardımcılıkları görevlerinden aldı! Yönetimde düz üye haline getirilen 5 ismin yardımcılık görevlerinden alınması şok etkisi yaratmıştı.

 

KONGREDEN BİR GECE ÖNCE KAAN TONKA KRİZİ PATLAK VERDİ!

 

21 Ocak 2018 günü gerçeklen AK Parti İl Kongresinden bir gece önce AK Parti’de Kaan Tonka krizi patlak verdi.  Liste oluşturulması sürecinde ise Bülent Turan ile Yeşim Karadağ arasında kriz çıktı. Ayhan Gider listeye hiçbir müdahale etmezken, Bülent turan bazı isimlerin çıkartılmasını ve bazı isimlerin listeye dahil edilmesini istedi. İddialara göre Yeşim Karadağ, Bülent Turan’a yakınlığı ile bilinen Murat Saruhan, Timur Ay, Oktay Koç, Adem Yılmaz, Murat Yahya Sezgin gibi isimleri liste dışı bıraktı.  Son anda Listeyi gören Bülent Turan, iki eski MHP’li Kaan Tonka ve Murat Yahya Sezgin’in listeye alınmasını ister. Murat Yahya Sezgin’e olur veren Yeşim Karadağ,  Kaan Tonka ismine karşı çıkar. Karadağ Bülent Turan’ın ısrarına rağmen Kaan Tonka’yı parti tabanındaki tepkileri gerekçe göstererek listeye almayacağını ifade eder. Bir diğer iddia ise MHP İL Başkanı Hakan Pınar Kaan Tonka’nın listeye alınması sonrasında MHP AK Parti ittifakının bozulacağını bizzat Yeşim Karadağ’a ifade ettiği iddiasıydı.

 

Bir diğer iddia ise Nurkan Şanda ve Namık Ergün’ün listeden çıkartılması için Bülent Turan’ın tavır koyması oldu. Son gece ise Genel Merkez Teşkilat Başkanı Mustafa Ataç’ın İl Başkanı Yeşim Kadağ’ı arayarak Kaan Tonka’yı listeye yazmasını isteği iddia edildi.   Bunun üzerine Yeşim Karadağ Kaan Tonka ismini listeye yazarken Bülent Turan’ın karşı çıktığı Namık Ergün’ün de karşı hamle olarak listeye ekledi. Murat Tek, Cahit Yıldırı ve Gamze Ünsal ise kendilerine listede olduklarının söylenmesine rağmen liste dışı bırakıldı.

 

MAZBATASINI ALMADAN YÖNETİMDE İSTİFALARLA KARŞILAŞTI!

 

Kriz İl Kongresi sonrası da devam etti. Yeşim Karadağ daha mazbatayı almadan listesindeki isimlerden bazılarının istifalarını verdiği iddia edildi. İddialara göre bu isimlerin istifası Genel Merkez tarafından istendi. Yeşim Karadağ’ın danışmanı Vahap Özsüer, Vural Bulut, Recep Ragıp Barış, Volkan Zeyat Bayram, Hasan Altunışık mazbatalarını almadan istifalarını sundu. Parti kaynaklarında gelen iddialara göre, Karadağ’ın danışmanı Vahap Özsüer, ÇÖMÜ Radyonun yayın yönetmeni Vural Bulut, Recep Ragıp Barış, Volkan Zeyat Bayram Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın çeşitli yerlerde eleştirmişler bu durumda Bülent Turan’a taşınmıştı. Bunun üzerine Turan’ın Genel Merkez ile görüşerek Teşkilat Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım ile görüşerek 5 ismin istifalarını talep etmelerine istemiş. İl Başkanı Yeşim Karadağ’ı arayan Teşkilat Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, 4 ismi Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ı eleştirdikleri için Hasan Altunışık’ı ise Resmi Kurumlar ile iş yaptığı gerekçesi ile istifa etmelerini istemiş. Yeşim Karadağ’ın ise bu isimleri arayarak istifa etmelerini isteğini iddialar arasında yer aldı.

TEMİZLİĞİNİZİ YAPIN ÖYLE GELİN!

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Çanakkale’ye atanmasından sonra AK Partide krizler bitmek bilmedi. Zaman zaman ilçe başkanları, zaman zaman ilçe Belediye Başkanları ile yaşanan Kongre sonrası AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a yakın basın organlarının Yeşim Karadağ’ı itibarsızlaştırma çabasına girmesi ise dikkatleri çekmeye başladı. Bülent Turan’a yakın isimler Yeşim Karadağ’ın listesine yönelik sosyal medya üzerinden ağır eleştiriler de bulunma başladılar. 

 

Bir iddiaya göre ise Bülent Turan’ın Memur-Sen’i ziyaretinde, il yönetim Kurul üyesi Çetin Durgut’un “Sizi yönetim olarak Mecliste ziyaret etmek istiyoruz”  şeklindeki sözlerine verdiği cevap siyasi kulislerin en çok konuşulan konusu oldu. Turan’ın il yönetim kurulu üyesine “Bana gelmeden önce temizliğinizi yapın. İstifaları çözün sonra gelin” dediği iddia edildi. Bu süreçte Bülent Turan’ın ilçe ziyaretlerine eşlik etmeyen Yeşim Karadağ’ın hedefinde ise; Turan’ın Danışmanı Yavuzhan Ahıskalı vardı. Danışman vesayetinin de sürekli dillendirildiği Çanakkale AK Partide, Yeşim Karadağ’ın il kongresinin ardından, Çanakkale’de siyasetin ve bürokrasinin üzerinde davranan Danışman Yavuzhan Ahıskalı’nın Çanakkale’den uzaklaştırılması tavrını koyduğu dile getiriliyordu.

 

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI BELLİ.. OLDU ORTALIK KARIŞTI!

 

Yeşim Karadağ ile Bülent Turan arasındaki son kriz ise Gençlik Kolları Başkanlığı üzerinde yaşandı. Kriz o kadar büyüktü ki 25 Şubat 2018 Pazar günü AK Parti İl Gençlik Kolları kongresi bile iptal edildi! İl Gençlik Kolları Başkanlığı için Halit Kubilay Fırat, Yiğit Akkoyun, Erhan Taşkıran ve Burak Balık’ın isimleri geçiyordu. Bu isimler içerisinde AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ Halit Kubilay Fırat’ı desteklerken; AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın desteklediği aday ise Burak Balık idi. İki hafta boyunca süren kriz 22 Şubat 2018 günü ayyuka çıktı. Çünkü Turan’ın desteklediği aday Burak Balık yeni İl Gençlik Kolları Başkanı olarak kongreye tek aday olarak gidecekti!

 

Yeşim Karadağ parti genel merkezinde “Ben Bununla Çalışmam” dediği halde aday olarak Burak Balık’ın ismi açıklanmıştı. Ama Burak Balık’ın başkanlık adaylığı da sadece 4 saat sürebildi! Saat 17.00’da Burak Balık’ın tek aday olarak kongreye gideceği açıklanırken; Yeşim Karadağ genel merkezde yürüttüğü kulis çalışmaları sonrasında Burak Balık’ın aday olduğu kongreyi iptal ettirmeyi başardı. 17.00 – 21.00 saatleri arasında sadece adaylığı geçerli kalan Burak Balık’ın Çanakkale’de yeterince tanınmadığı, Çanakkaleli olmadığı dolayısıyla partiye yeterince katkı sunamayacağı konusunda Genel Merkez yetkililerini ikna etmeyi başardığı öğrenildi.

 

Öte yandan, Burak Balık’ın isminin Gençlik Kolları Başkanı olarak geçmesiyle birlikte Burak Balık’ın içki masalarında, eğlence mekanlarında çekilmiş görüntüleri sosyal medyada gündeme geldi. Daha önce Mefail Ceylan’ın Çanakkale’de bir şehit varken; Kıbrıs’ta bir gece kulübünde olduğu ortay çıkmış, AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı için ismi geçen kişilerden Yiğit Akkoyun’un ağabeyi Halil Akkoyun’un yaptığı paylaşım ise adeta deprem etkisi yaratmıştı.

NEZAKETEN EL SIKIŞTI.. İHANETLE SUÇLANDI!

 

Ocak ayında Çanakkale’de özel bir televizyon kanalına konuk olarak katılan Yeşim Karadağ, program öncesinde başka bir programa konuk olarak katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile karşılaştı. Gazetecilerin ısrarı üzerine nezaketen el sıkıştı. Bülent Turan ile Yeşim Karadağ krizi doruk noktasına ulaştığında ise söz konusu fotoğraf Bülent Turan’a yakın medya kuruluşunca “Reis’e İhanet” şeklinde başlıklar atıldı.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a yakınlığı ile bilinen ve İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın hiçbir programına katılmayan medya kuruluşu günlerce yayınladıkları haberlerle Yeşim Karadağ’ı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ihanet etmekle suçladılar.

 

Yeşim Karadağ ise basın açıklamasında söz konusu haberleri art niyetli olarak değerlendirdi. FETÖ’de davasında Vatana İhanetle Yargılanan eski ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner’in tetikçiliğini yapan Kerem İriç’in basın toplantısında Yeşim Karadağ’a yüklenmesi, bir siyasi Partinin İl Başkanına hitap edilmeyecek tarzda konuşması dikkatleri çekmişti.

 

KADINLAR GÜNÜNDE AK PARTİNİN TEK KADIN İL BAŞKANI YEŞİM KARADAĞ İSTİFA ETTİ!

 

AK Parti’nin 81 İl Başkanı içerisinde tek Kadın İl Başkanı olan Yeşim Karadağ düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı. İl Binasında istifasını açıklayan İl Başkanı Yeşim Karadağ; görev yaptığı süre içerisinde kendisine destek olan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayan Yeşim Karadağ; 3 Mart’tan bu yana AK Parti İl Başkanı olarak görev yaptığını hatırlattı. Görev yaptığı süre boyunca özveri ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Yeşim Karadağ, İl Kongresiyle İl Başkanı seçilmesi ile yürütülen kara propagandaya karşı AK Parti’nin yıpratılmasına göz yumamayacağını belirterek istifa ettiğini açıkladı.

 

“BÜYÜK BİR ONURLA, GURURLA TEMSİL ETMEYE ÇALIŞTIM”

 

Yeşim Karadağ düzenlediği basın toplantısında iki yıl boyunca AK Parti İl Başkanlığı yaptığını hatırlatarak; “"AK Partinin görev yapan tek kadın başkanı olarak kadınlar gününde sizlerin karşısındayım. 3 Mart 2016 tarihinde Erdener Başkanımızın istifası sonra Genel Merkez tarafından göreve atandım, 21 Ocak 2018 tarihinde ise Büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirdiğimiz, Sayın Genel Başkan Vekilimiz Binalı Yıldırımın da katıldığı 6.Olağan il kongremizde yeniden İl Başkanı seçildim. Göreve geleli 2 yılı aşkın bir süre geçti. AK Parti İl Başkanlığı gibi dünyanın en önemli, en kutlu görevlerinden birini 2 yılı aşkın bir süredir, büyük bir onurla ve gururla icra etmeye çalıştım. AK Partide görev yapan tek kadın başkan olarak yerim her zaman özel oldu. Çanakkale’mizi her zaman onurla ve gururla her platformda temsil etmeye çalıştım” dedi.

 

“SON ZAMANLARDA LİSTEMİZ VE İSMİMİZ ÜZERİNDEN YIPRATILMAYA ÇALIŞILDI!”

 

Yeşim Karadağ’ın İl Başkanı seçildiği kongreden bu yana sürekli yıpratılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Karadağ; “Kurucu Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın partimize dönmesinden sonra Tüm Türkiye’miz ve Çanakkale teşkilatlarımız için yeni bir dönem başladı. Bir yandan kendi içimizde büyük imtihan verip diğer taraftan yeni Türkiye hedefleri için hep birlikte nefisleri, kişisel hırsları bir yere koyup çok daha fazla çalışmak zamanıdır. Ama son zamanlarda özellikle listemiz, ismimiz üzerinden partimiz yıpratılmaya çalışıldı. Biz buna daha fazla göz yumamazdık, buna daha fazla müsaade edemezdik. Partimiz bizim ismimizden her zaman önemli oldu, bundan sonra da öyle olacaktır. Uzun yıllardır partime onurla ve gururla hizmet ettim. Şu zamana kadar partimde bana ne görev verildiyse elimden geldiğinde, layıkıyla yapmaya çalıştım. Onurla, şerefle 3 Mart 2016 da geldiğimiz AK Parti Çanakkale İl başkanlığı görevimden yine büyük bir onurla ve itibarla ayrılmanın mutluluğu ve huzuru içindeyim” dedi.

 

“GÖREVİMDEN BÜYÜK BİR ONUR VE GURURLA AYRILMANIN MUTLULUĞU..”

 

İstifasını açıklayan Yeşim Karadağ, görev yaptığı süre içerisindeki tüm partililere ve teşekkür ederek; “Tüm çalışma arkadaşlarıma, teşkilatımızın bütün mensuplarına bu dava için bizimle döktüğü ter için en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Teşkilatın her bir ferdine bizden yana haklarımız helal olsun. Sizlerden de haklarınızı helal etmenizi istiyorum. Zor bir dönem de 3 genel başkanla çalıştım. 2 yılı birlikte geçirdik. Şunu samimiyetle ifade etmek istiyorum; AK Partimiz ve Bizim davamız enginlere sığmayacak kadar büyük bir davadır. AK Parti bizim hayatımızdır, AK Parti bizim geleceğimizdir, AK Parti bizim onurumuz, AK Parti bizim şerefimizdir… Biz Hiçbir zaman hesabi olmadık her zaman hasbi olduk, teşkilatlarımızda çalıştığımız herkes den de bu şekilde çalışmasını istedik. Her zaman Genel Başkanımız, Liderimiz, ümmetin ve mazlumların umudu Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda ve izinde olduk, şu zamana kadar nasıl partime hizmet ettiysem bundan sonra da partime onurla hizmet etmeye devam edeceğim. Ne görev verilirse şimdiye kadar yaptığım gibi bundan sonra da yapacağım” dedi.

İSTİFASINDA KİME MESAJ VERDİ?

 

Sıklıkla AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile arasında yaşanan krizlerle ve sonrasında Turan’a yakın medya grubunun hedefinde olan Yeşim Karadağ istifa açıklamasında çok çarpıcı ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından alıntı yapan Yeşim Karadağ; “Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi; Her kim olursa olsun Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kısır döngü içerisine sokmaya çalışırsa ve bu çabanın içerisine girerse ilk önce şahsımı karşısına almış olur. Çanakkale’de de her kim bunu yapmaya yeltenirse hep beni karşısında buldu. Ülkemiz tarihi süreçlerden geçiyorken, kimsenin kişiselliği, kibirleri ve hırslarıyla uğraşamayız dedik ve nitekim öyle de yaptık. Çanakkale’mizi, partimizi çocukça oyunlara ve hırslara daha fazla alet etmemeliyiz dedik. Çok şükür ki bizim memleket sevdamız hırsımızdan daha önemlidir” dedi.

 

 “BİZİM MEMLEKET SEVDAMIZ HIRSIMIZDAN DAHA ÖNEMLİDİR!”

 

Hırslar, kişisel egolar, kişisel menfaatlerden bahseden Yeşim Karadağ verdiği mesajı şu sözlerle tamamladı; “Tekrar defaatle ifade ediyorum altını çizerek söylüyorum; Hiç kimse kişisel hırslarını partinin üzerinde tutamaz ve tutmamalıdır. İl Başkanı olursunuz, Vekil olursunuz, Grup Başkanvekili olursunuz, Bakan olursunuz, Genel Başkan Yardımcısı olursunuz her şey olursunuz ama bu görevlerin hiçbiri partimizden önemli değildir, önemli olmamalıdır.”

 

 “Ben şu zamana kadar ki emeklerinden dolayı birlikte çalıştığım Ayhan vekilimize, Bülent vekilimize, belediye başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza ve yönetimlerine, Kadın ve gençlik kolları başkanlarımız ve yönetimlerine, eski il yönetimime, yeni il yönetim kurulumuza, belediye meclis- il genel meclis üyelerimize, mahalle başkanlarımıza ve yönetimlerine, İl Başkanlığı yaptığım dönemde desteklerinden dolayı, eski milletvekillerimiz Sayın Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku, İsmail Kaşdemir’e kurucularımıza, eski il başkanlarımıza kısacası kimin bu partide zerre kadar emeği varsa herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum… Katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

 
Bu haber 5971 defa okunmuştur.

Etiketler :
Ufuk ufuk / 12-03-2018 11:29:00

Sayın Turan maalesef Çanakkale’nin tüm yasama ve yürütme yetkilerini elinde toplayan Çanakkale’nin Cumhurbaşkanı konumunda. Bu yönetim tarzı ne Akparti seçmeni ne de diğer parti seçmenleri nezdinde puan kazandırmayan, bilakis itici bulunan bir tarz. Yöneticilerimizin daha özenli ve şehrin demokratik ortamını güçlendirici bir tutum sergilemeleri gerekir.FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI