Bugun...
Bizi izleyin:"8 Göğüs Hastalıkları Hekimi Var.. Hepsi Tükendi.."

Tarih: 19-12-2020 07:47:02 Güncelleme: 19-12-2020 08:32:02 + -


Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, COVİD-19 hastası bakmaya başladığından bu yana yaklaşık bir haftalık bir süre geçti. Çanakkale Devlet Hastanesi`nde COVİD hastaları için 200 yataklık bir alan ayrılırken; Bir haftalık süreç içinde, 26`sı servis ve 14`ü yoğun bakım olmak üzere, toplam 40 yeni COVİD hastasının bulunduğu öğrenilen Çanakkale Devlet Hastanesi`nde hemşire ve doktorların iş yükü ciddi bir biçimde artış gösterdi.Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, COVİD-19 hastası bakmaya başladığından bu yana yaklaşık bir haftalık bir süre geçti. Çanakkale Devlet Hastanesi`nde COVİD hastaları için 200 yataklık bir alan ayrılırken; Bir haftalık süreç içinde, 26`sı servis ve 14`ü yoğun bakım olmak üzere, toplam 40 yeni COVİD hastasının bulunduğu öğrenilen Çanakkale Devlet Hastanesi`nde hemşire ve doktorların iş yükü ciddi bir biçimde artış gösterdi.

 

Salgının başından bu yana Pandemi Hastanesine hemşire desteği veren Çanakkale Devlet Hastanesi, şimdi; hem ÇOMÜ`deki, hem kendi bünyesindeki korona virüsü hastalarına hem de COVİD-19 dışı hastalara hizmet vermeye çalışıyor. Doktor ve hemşirelerin artın iş yükü ile ilgili görüşlerini aldığımız Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, "Bu süreçte özellikle sağlık alanındaki hemşire yetersizliğini defalarca ifade ettik. ÇOMÜ Tıp Fakültesi hemşire yetersizliği konusunda korkunç bir noktada. Üniversite hastanelerinin geldiği durumu buradan da anlayabiliriz. Pandeminin başından beri Çanakkale Devlet Hastanesinden hemşire desteği veriliyor. Çanakkale devlet hastanesi, özellikle acil vakaları olan branşlarda; kardiyoloji, nöroloji, kadın doğum, göğüs hastalıkları ve dahiliye gibi branşlarda, hem bu acil vakalar için nöbet tutulması, hem COVİD nöbeti tutulması nedeniyle ciddi bir iş yükünün altına girmiş oldu" dedi.

 

"COVİD DIŞI HASTA YÜKÜNÜN DE PAYLAŞILMASI GEREKİYOR"

Erensoy, açıklamasında "Pandeminin başından beri üniversite ve devlet hastanesi arasında iyi bir koordinasyon yürütülemedi" diyen, "Pandemi hastanesi, sadece COVİD hastası bakarken, acil polikliniklerini kapattı, tüm covid dışı hastalara devlet hastanesi hekimleri baktı. Plastik cerrahi, gastroenteroloji gibi tek hekimle, iki hekimle işlerini yürütmeye çalışan branşlara üniversite hastanesinden destek alınamadı. Üniversite hastanesinde hala bazı branşlarda acil vaka bakılmıyor, oysaki artık her iki hastane de COVİD hastası baktığına göre, COVİD dışı hasta yükünü ve acil vakaları devlet hastanesi ve üniversite hastanesinin paylaşması gerekiyor" dedi.

 

"GÖĞÜS HASTALIKLARI HEKİMLERİ TÜKENDİ"

Çanakkale devlet hastanesinde görevli 3, ÇOMÜ Araştırma hastanesinde ise ikisi asistan toplam 5 göğüs hastalıkları uzmanı olduğunu dile getiren Erensoy, "Bu üç hekim arkadaşımız, hem ÇOMÜ de, hem devlet hastanesinde COVİD hasta takibi yaparken, ayrıca COVİD dışı akciğer hastalıklarını da takip etmekteler. Göğüs hastalıklarıyla ilgili her covid dışı acil durum için de bu hekimler aranıyor. Bu anlamda Çanakkale Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları hekimleri tükenmiş durumdalar" dedi. Erensoy, hem COVİD ile mücadelede, hem de COVİD dışı hastalıklarla mücadeledeki iş yükünün Çanakkale Devlet Hastanesi ile ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından paylaşılması gerektiğini vurguladı...
Kaynak: http://www.canakkaleolay.com/

Bu haber 6164 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI