Bugun...
Bizi izleyin:500 Dağcı Şehitler İçin Kazdağlarına Tırmandı

Tarih: 19-03-2019 12:41:17 + -


Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri kapsamında her yıl geleneksel olarak düzenlediği Şehitleri Anma Tırmanışı’na katılan 500’e yakın dağcı, 1774 metre yükseklikteki Kazdağları’na tırmanarak şehitler anısına bayrak bıraktı.


500 Dağcı Şehitler İçin Kazdağlarına Tırmandı

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı 500’e yakın dağcı, Bayramiç Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’na gelerek kamp kurdu. Tırmanış öncesi  kampçıları çadırlarında tek tek ziyaret ederek  sohbet eden Bayramiç Kaymakamı Ali İkram Kaya, dağcılara enerji olsun diye Kazdağları zirvelerinden elde edilen ve  özel olarak üretilen Türkiye’nin Prolin  ve Antioksidan değeri en yüksek  işlenmemiş ham bal ve Propolis karışımlarından ikram etti.

 

Kazdağları Zirve yürüyüşüne  her yıl olduğu gibi bu yılda ev sahipli yapmanın mutlu gururunu yaşadıklarını belirten Kaymakam Ali İkram Kaya ‘ Çanakkale Zaferi’nin her yıl bu topraklarda yaşatılması ve saygıyla anılması bizim için çok değerli.  Her yıl giderek geniş kitlelere ulaşan bu tırmanış bizleri çok gururlandırıyor ‘dedi.

DAĞCILARA KAZDAĞLARI BALI İKRAM EDİLDİ

Alplerden sonra dünyada oksijen yoğunluğunun en fazla olduğu ikinci bölge olan Kazdağları hakkında da katılımcılara bilgiler veren Kaymakam Kaya "Kazdağları, gerek bitki örtüsü gerekse gürül gürül çağlayan şelaleriyle  insanı bambaşka dünyalara taşıyan sıra dışı bir güzellik. Endemik bitkilerin ilk toplayıcısı Alman doğa bilimcisi Paul Sintenis 1883 yılında ilk bitkilerini Kazdağları’ndan toplamış ve dünya ilaç sanayinin hizmetine sunmuştur.  Biz bu nedenle Kazdağları’nın aromatik bitkiler ve arıcılık anlamında çok gelişmesini arzuluyuz. Bu bağlamda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile işbirliği içerisinde Kazdağları Salgı Balı üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Yapılan araştırmalar neticesinde bölgeden Türkiye’de Antioksidan oranı çok yüksek ballar elde etmemiz bizi olabildiğince heyecanlandırdı. Kazdağları’nda bal ormanları projemizi yakın bir zaman dilimi içerisinde hayata geçireceğiz.  Bu tür organizasyonlar gerek bölge halkının kalkınması adına gerekse kırsal turizm adına çok değerlidir" diye konuştu.

Organizasyona ev sahipliği yapan  Queenida Honey sahibi Derya Demircan ise "Şuan Türkiye’nin antioksidan ve prolin değeri en yüksek ballarını üretiyoruz. Ballarımız Avustralya ve Yeni Zelanda ‘da üretilen balların değerlerinden çok yüksek. Ballarımızın değerinin bu kadar yüksek çıkmasındaki neden yerinde sağım teknikleri ve Kazdağları’nın bitki florası açısından zenginliği" diye konuştu. 

 

TIRMANIŞ 7 SAAT SÜRDÜ

İkramın ardından  1774 metrelik zirve yürüyüşü için start veren dağcılar, 7 saat süren yürüyüşün ardından zirveye ulaşmaya başardı.  Zirvede İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından,  Türkiye Dağcılık  Federasyonu  Yönetim Kurulu Üyesi Emin Ali Kalcıoğlu Çanakkale İl Temsilcisi Erdal Öztura ve dağcılar günün anısına bayram bıraktılar.

 

Bu yıl katılımın beklenilenin üstünde bir seviyeye ulaşmasından çok mutlu olduklarını belirten organizasyon sorumlusu Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Kalcıoğlu, yürüyüş  öncesi parkurun  zorluklarından arkadaşlarımıza bahsetmiştik. Tüm zorluklara rağmen tüm dağcılarımız zirve tırmanışını başarıyla tamamladı’ diye konuştu.
Bu haber 1898 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI