Bugun...
Bizi izleyin:“5 Yıllık Dönemimin Hesabını Kamuoyu ile Paylaşacağım”

Tarih: 11-01-2019 11:43:17 + -


Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, her sene olduğu gibi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Gökhan yaptığı açıklamada, tüm kamu kurumlarını açık ve şeffaf olmaya davet ederek; “seçimler öncesinde bir kitapçık ile 5 yıllık dönemimizde neler yaptığımızı ve kamunun kaynaklarını nasıl değerlendirdiğimizin hepsini açıklayacağım” dedi.


“5 Yıllık Dönemimin Hesabını Kamuoyu ile Paylaşacağım”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, her sene olduğu gibi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Gökhan yaptığı açıklamada, tüm kamu kurumlarını açık ve şeffaf olmaya davet ederek; “seçimler öncesinde bir kitapçık ile 5 yıllık dönemimizde neler yaptığımızı ve kamunun kaynaklarını nasıl değerlendirdiğimizin hepsini açıklayacağım” dedi.

 

Etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Kahvaltının ardından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Gökhan, sadece 10 Ocak'ın değil, yılın her gününün Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu belirterek, “Çünkü gazeteciler her gün çalışıyor. Yoğun bir mesai ve riskli bir iş yapıyorlar” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Basın halkın haber alma mecrasıdır ama doğru haber alma mecrasıdır. Basın da bu haberleri doğru olarak verme zorunluluğundadır. Birilerini memnun etmek için, yalan-yanlış, doğru olmayan haberleri yapmamak lazım. Yapılan o haberleri bilmeyen vatandaşlar doğru zannediyorlar. Yerel medyanın bu noktada desteklenmesini önemsiyorum. Sizlerin de birlik ve beraberlik içerisinde olmanız gerekiyor. Medyanın daha sağlıklı bir yapıya kazanması gerektiğine inanıyorum.  Medya ile yerel yönetimlerin ortaklaşa çalışması çok önemli, halka yansıtılan doğru bilgilerin geri dönüşlerinin de takip edilmesi gerekiyor. Ben bir yerel yönetici olarak yaptıklarımız karşısında vatandaşların ne düşündüklerini basın kanalıyla öğrenebilirsek; çok daha verimli çalışabiliriz diye düşünüyorum. Birçok yerel köşe yazarımızın düşüncelerinden çok faydalanmışımdır, bizim göremediğimizi takip edemediklerimizi onların köşelerini okuyarak haberdar olmuşuzdur. Bu konuda da kendilerini zaman zaman arayarak teşekkür etmişimdir” dedi.

“60 TANE YALAN HABER YÜZÜNDEN İNCELEME GEÇİRDİK”

Çanakkale Belediyesi ve kendisi hakkında 2018 yılında 60 tane yalan haber nedeniyle müfettiş incelemesinden geçtiklerini ilk kez açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “En son iki ay önce bir başmüfettiş gelerek Belediyede A’dan Z’ye inceleme gerçekleştirdi, sorgulandık. Gazete haberlerinden dolayı sorgulandık. Gazetelerin yazmış oldukları haberler ciddiye alındı, incelenmeden CİMER’e BİMER’e şikâyet edildi. Abartmıyorum tam 60 tane çeşitli konuda yalan haber vardı. Bunların hepsinden dolayı sorgulandık. ‘İlla bir şey olması gerekir’ tavrıyla sorgulama ve incelemeler yapıldı ve Allaha çok şükür ki hiç ir şey çıkmadı. Çünkü söylenenlerin yazılanların hepsi yanlış veya yalandı. Bu çok iyi oldu en azından seçimden önce geldiler. Bunlar gerçek olsa bu kadar birikmezdi. Bu yalan haberlerin hepsi Çanakkale kamuoyu tarafından okundu. Haberlerin aslını bilenler inanmadı ama bilmeyenler bunlara inandılar. Bu konuyu önemsiyorum çünkü hesap vermek bizim boynumuzun borcu” dedi.

“HER KAMU KURUMU HESAP VERMELİDİR”

Çanakkale Belediyesinin kamunun kaynaklarını kullanarak hizmet verdiğini hatırlatan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Halkın, kamunun kaynaklarını kullanıyorsak elbette hesap vermeliyiz, hesapta sorulmalıdır. Bu yüzden meclis toplantılarını canlı yayınlıyoruz, müfettiş geldiği zaman memnun oluyorum. Her incelemede Allaha çok şükür aklanıyoruz. Sadece belediye değil; kamunun kaynaklarını kullanan başka kurumlarda var. Ben onlarında incelenmesini, hesap vermelerini isterim. Kamu vicdanı açısında Belediyenin incelenmesi tamam, ama yapılanın yanına kar kaldığı anlayışlara karşı kamuoyu vicdanı rahatsızdır” dedi.

 

“5 YILDA NE YAPTIĞIMIZI HALKA KİTAPÇIKLA ANLATACAĞIZ”

Çanakkale Belediyesi olarak kamunun kaynaklarını 5 yılda nasıl harcadıklarının hesabını halka kitapçıkla anlatacaklarını ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Yeniden adaylığım söz konusu bu sebeple vaatlerimi açıklamadan önce hesap vereceğim. 5 yılda ne yaptık, kamunun kaynaklarını nereye harcadık bir kez de kamuoyuna hesap vereceğim. Ben bunu yapacağım ama belirttiğim gibi tüm kamu kaynaklarını kullanan kurumlarında açık ve net bir şekilde kamunun kaynaklarını nereye verdiklerini tek tek açıklaması gerekmektedir. Bunları basınla da paylaşacağım ki; kamuoyu bilgilensin ve kamuoyu rahatlasın. Kamuoyunun bugünlerde ki en büyük sıkıntısı doğru bilgiyi alamamaktır. Bu yüzden basını önemsiyorum” dedi.

 

BU SENENİN HEDİYESİ NEJAT TABAK'A TAKDİM EDİLDİ

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, konuşmasının ardından geleneksel olarak her yıl bir gazeteciye hediye ettiği kol saatini bu yıl, Burası Çanakkale isimli internet sitesinin sahibi, duayen gazeteci Nejat Tabak'a hediye etti. 1947 Çanakkale doğumlu Tabak'ın, kentte sinema işletmeciliğinden ilk ofset baskılı yayıncılığa, Burası Çanakkale gazetesinin kuruluşundan internet gazeteciliğine uzanan başarılı işlere imza attığını belirten Başkan Gökhan, çalışmalarından dolayı tebrik ederek hediyesini Tabak'a takdim etti.

VEFAT EDEN GAZETECİLER MEZARLARI BAŞINDA ANILDI

Kahvaltı etkinliğinin ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve basın mensupları, Çanakkale basınına uzun yıllar emek vermiş ve bugün aramızda olmayan gazetecileri mezarları başında andı. Yeni ve Eski Mezarlığa yapılan ziyaretler kapsamında vefat eden gazeteciler Turhan Narler, Yaşar Türe, Orhan Mutay ve Mehmet Cantürk dualarla anıldı.
Bu haber 1869 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI