Bugun...
Bizi izleyin:3 Bin Dekar Alanda 150 Bin Ağaç Kesilecek! Yapmayın!

Tarih: 01-12-2017 11:59:34 + -


İDA Dayanışma Derneği adına basın açıklamasında bulunan Hicri Nalbant, Orman Bölge Müdürlüğünün görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğini bu sebeple Çanakkale’nin Ormanlık alanlarının termik santral ve madencilik faaliyeti yürüten şirketlerce yok edildiğini açıkladı. Nalbant yaptığı açıklamada Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı da göreve davet ederek madencilik şirketlerine Ruhsat vermemesini istedi.


3 Bin Dekar Alanda 150 Bin Ağaç Kesilecek! Yapmayın!

İDA Dayanışma Derneği adına basın açıklamasında bulunan Hicri Nalbant, Orman işletme ve Müdürlüklerinin görev ve sorumluluklarının en başında orman ve yaban hayatın korunması geldiğine dikkat çekerek; Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğine dikkat çekti. Hicri Nalbant yaptığı açıklamada; “ Orman Genel Müdürlüğü son dönemde verdiği çelişkili kararlarla ve uygulamalarla ormanların korunmasını sağlayamayacağı anlaşılmıştır. Ormanların altında kömür yoksa bu bölgelere termik santral kurmakta kamu yararı yoktur” diye genelge yayınlayan genel müdürlük bir süre sonra siyasi baskı ile genelgesini geri çekmiş ormanlık alanlara ithal kömürle çalışan termik santraller kurulmasının yolunu açmıştır” ifadelerini kullandı.

 

ÇANAKKALE’DE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZARARLAR MEYDANA GELİYOR!

 

Termik santral ve Madencilik faaliyetleri nedeniyle Çanakkale’nin ormanlık, mera ve tarım arazilerinde büyük tahribatlar meydana geldiğini belirten Hicri Nalbant; “Yüzde 54 ü ormanlarla kaplı ilimizde 20 bin Wt varan termik santral kurma çalışmalarının böylece önü açılmıştır. Kurularak çalışmaya başlayan santrallerin baca gazlarından oluşan asit yağmurları, başta orman alanlarında olmak üzere tarım alanlarında, meralarda, su kaynaklarında geri dönüşü olmayan zararlar oluşturmaya başlamıştır. Ormanlara yapılan tehdit termik santrallerle sınırlı kalmamış, her geçen gün yenileri eklenen metalik madenciliğinde önü açılmış, Kazdağları ruhsat ruhsat çoğunluğu yabancı şirketlere teslim edilmiştir. Metalik madencilikte (vahşi madencilikte) en önemli girdi sudur.1 ton cevheri işlemek için 4 ton suya ihtiyaç vardır. Başlangıçta suyu olmayan Lâpseki Şahinli-Kocabaşlar işletmesi için Çanakkale Valiliği gayri sıhhi müessese ruhsatı (GSMR) vermiştir” dedi.

 

“VALİMİZİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

 

Çanakkale de altın Madenciliği yürüten bir firmanın 3 Dekar alanda 150 bin ağacı keseceğini açıklayan Hicri Nalbant; “Bu günlerde ilimiz Kirazlı köyü yakınlarında Kanadalı Alamos Gold şirketinin taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından işletilecek olan altın-gümüş işletmesi için GSMR başvurusu yapılmıştır. Şirketin ruhsat alanı ilimizin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajının su toplama havzasında, barajın uzak koruma alanı içersindedir.10 yıllık işletme süresi için 80 milyon ton dolayında suya ihtiyaç vardır. Böyle bir su bölgede yoktur. Atikhisar Barajından ve su toplama havzasından bu amaçla verilecek bir damla suyumuz bulunmamaktadır” ifadelerini kullanarak Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı göreve çağırdı.

 

Vali Tavlı’dan maden şirketlerine GSMR isimli ruhsatın verilmemesini isteyen Hicri Nalbant; “Çanakkale Valiliğini göreve çağırıyoruz. Suyu olamayan taşeron şirkete GSMR vermeyiniz. Orman Bölge Müdürlüğüne buradan müdürlüğün önünden sesleniyoruz. GSMR almamış şirket için başlattığınız ağaç kesim işlemini, orman katliamını durdurunuz. Bilgi edinme yasası kapsamında Orman Bölge Müdürlüğünden isteyip de alamadığımız 3 sorunun cevabını buradan Orman bölge Müdürlüğüne duyuruyoruz. Şirketin ruhsat alanının tamamı orman sınırları içerisindedir. Başlangıçta ormansızlaştırılacak alan 3 bin dekar dolayındadır. Kesilecek ağaç sayısı 150 bini geçecektir. İşte size yasal olarak sorup da alamadığımız cevaplar. Görüldüğü gibi cevaplar hiçte zor değilmiş. Hiç kimse endişe etmesin, hiç kimse de bizi sınamaya kalkışmasın. Çanakkale’de Kazdağlarında Biga Yarımadasında bölgeden su içen, hava soluyan, beslenen tüm duyarlı yurttaşlarımızla ormanlarımızın, yaşam alanlarımızın, Atikhisar Barajımızın korunması için görev başındayız” dedi.
Bu haber 16857 defa okunmuştur.

Etiketler :
Hasan Gönen / 17-12-2017 12:48:00

Orman kurumu, kanun gücüyle özel mülkleri mülkiyet hakkını hiçe sayarak gasp edip ,madencilere alan açıyor.

Mehmet Öztürk / 02-12-2017 12:29:00

Onu bırakın Güzelyalı üstlerinde 2008 de yanan bölgede bile doğru düzgün ağaçlandırma yapılmadı. Tutmayan fidanların ve 2 sene önce tekrar yanan yeni dikilmiş fidanların olduğu bölgelerde hiç bir çalışma yok.FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI