Bugun...
Bizi izleyin:3 Aylık OHAL Yerine 3 Yıllık OHAL Getiriyorlar!

Tarih: 20-07-2018 09:04:04 + -


2 yıl süren OHAL sürecinin bitmesinin ardından Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan ve Terör örgütleri ile mücadele için tasarlanan yeni KHK kamuoyunda tartışmalar yaratıyor. Hazırlanan KHK ile OHAL’den daha ağır şartların 3 yıl boyunca uygulanacak olmasına eleştiren CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ‘Yeni getirilen düzenleme, OHAL döneminde ki anti demokratik uygulamalardan daha da sıkıntılı ve baskıcı bir rejimin inşasına yöneliktir” ifadelerini kullandı.


3 Aylık OHAL Yerine 3 Yıllık OHAL Getiriyorlar!

2 yıl süren OHAL sürecinin bitmesinin ardından Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan ve Terör örgütleri ile mücadele için tasarlanan yeni KHK kamuoyunda tartışmalar yaratıyor. Hazırlanan KHK ile OHAL’den daha ağır şartların 3 yıl boyunca uygulanacak olmasına eleştiren CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ‘Yeni getirilen düzenleme, OHAL döneminde ki anti demokratik uygulamalardan daha da sıkıntılı ve baskıcı bir rejimin inşasına yöneliktir” ifadelerini kullandı.

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, getirilecek düzenleme ile 3 yıl boyunca OHAL’den daha ağır şartlar altında yaşamaya vatandaşların mahkum edildiğini söyledi. Güneşhan; 2 yıllık OHAL süreci ile ilgili olarak; “15 Temmuz 2016 tarihinde bilinen, önlenmeyen ve sonuçlarından yararlanılan hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL sürecinin sonuçları itibarı ile değerlendirildiğinde 12 Eylül sıkıyönetim sürecinde yaşanan olumsuzluklardan çok daha fazla olumsuzluk yaşandığı görülmektedir. 20 Temmuz sivil darbesi ile Meclis devre dışı bırakılmış ve ülke yeni çıkarılan KHK’lar, torba yasalar ve genelgeler ile yönetilmeye başlanmıştır. En haklı taleplerin bile “terörizm” yaftası altında marjinalleştirildiği, her türlü demokratik hak kullanımının ortadan kaldırıldığı, iktidara karşı olan tüm muhalif kesimlere adeta savaş açılmışçasına hedef alındığı, grevlerin yasaklandığı, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların ve tüm örgütlü toplumsal muhalefetin yok edilmeye çalışıldığı bir dönemdir OHAL. Kuvvetler ayrılığı ilkesi yerine kuvvetler birliğini ikame ederek tüm yetkilerin tek bir kişide toplanmasını sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

 

DARBECİLERİN SİYASİ DESTEKÇİLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE BULUNAMADI!

 

FETÖ Terör Örgütünün kamudaki tüm işbirlikçilerinin yakalanmasına rağmen siyasetteki uzantılarının 2 yıllık OHAL sürecinde dahi bulunamadığını belirten İsmet Güneşhan; “OHAL ilanının gerekçesi olan 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden tam 2 yıl geçmiş olmasına rağmen darbecilerin siyasi destekçileri hiçbir şekilde bulunamamış ve darbe girişimi aydınlatılamamıştır. Hal böyle olunca da OHAL kararının gerçekte neye hizmet ettiğini anlamak zor değildir. 20 Temmuz saray darbesi 12 Eylül darbesinin devamı niteliğindedir” dedi.

 

“BİNLERCE KİŞİ HUKUKSUZCA TUTUKLANDI, MESLEKTEN ATILDI”

 

15 Temmuz darbe girişiminden 5 gün sonra ilan edilen ve iki yıl boyunca çeşitli kereler uzatılan OHAL sürecinde binler kişinin tutuklandığını, sayıları yüz bini geçen kamu çalışanlarının da meslekten atıldığını hatırlatan İsmet Güneşhan; “20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte, Milletvekilleri, Belediye başkanları, akademisyenler ve çok sayıda gazeteci haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Onlarca medya kuruluşu kapatılmış, çalışanları ve yazarları işinden atılarak tutuklanmıştır. Basın yasaklarına sosyal medya yasakları da eklenerek, haber alma özgürlüğüne kısıtlamalar getirilmiştir. Düşünce ve ifade özgürlüğünde, Cumhuriyet tarihimizin en karanlık günlerinin yaşanmasına neden olmuştur. En son Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve 72 CHP Milletvekili hakkında soruşturma başlatılması tek adam rejiminin atılan bir tweette ki mizaha dahi tahammülünün olmadığının göstergesidir. 115 binden fazla kamu emekçisi hukuksuz bir biçimde yargılaması bile yapılmadan görevden atılmıştır. Üniversitelerimiz, en iyi akademisyenlerini yapılan hukuksuz ihraçlarla kaybetmiştir. Toplumda şiddet uygulama eğilimi ve intihar vakalarında ciddi bir artış olmuştur” dedi.

 

“DÜŞÜNÜLEN YASA TASARISI İLE OHAL’İ ARAYACAĞIZ”

 

Hazırlanan yeni tasarı ile 2 yıllık OHAL sürecinin aranacağını söyleyen İsmet Güneşhan; “Bu gün gelinen noktada OHAL’ i kaldırdığını açıklayan iktidarın;  yerine getirmeyi düşündüğü ve yasa teklifi olarak meclise sunduğu kanun teklifi ise OHAL’ i aratacak niteliktedir. AKP tarafından meclise sunulan yeni yasa teklifine göre, OHAL’de olduğu gibi 3 ayda bir uzatmak yerine,  3 yıl kesintisiz devam ettirecek olan yeni bir baskıcı sistem önerilmektedir. Öneri aşamasında ki yeni düzenlemeye göre kamudan ihraçlar bakan veya atamaya yetkili amirleri tarafından yapılabilecektir. İşe iade edilen polis ve askerlere unvanları verilmeyecek ve başka alanlarda istihdam edilecektir. İşe iade edilen öğretim üyeleri, üç büyük il dışında ve 2006 yılından sonra kurulan üniversitelere atanacaklardır. Gözaltı süresi 12 güne kadar uzatılabilecektir. Valiler, sakıncalı buldukları kişilerin o ile girişini ve çıkışını 15 gün boyunca yasaklayabileceklerdir” dedi.

 

“YENİ TASARI DAHA BASKICI BİR REJİMİN İNŞAASI İÇİN…”

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan sözlerine şöyle son verdi; “Görüldüğü gibi yeni getirilen düzenleme, OHAL döneminde ki anti demokratik uygulamalardan daha da sıkıntılı ve baskıcı bir rejimin inşasına yöneliktir.Türkiye’nin bu baskıcı ve dayatmacı tek adam rejimini aşmasının yolu, yurtseverlerin, aydınların ve toplumun tüm ilerici güçlerinin hep birlikte mücadele vererek ülkemizin demokratik ve aydınlanmacı düzleminin siyasetini, toplumunu ve ekonomisini kurgulayacak politika ve söylemleri sergilemesinden geçmektedir. Bizler kendimiz olup, birlikte mücadele etmeyi başarıp güven verdiğimizde, Türkiye bu tek adam rejiminden kurtulacaktır.”
Bu haber 1567 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI