Bugun...
Bizi izleyin:"2020 Yılından Beklentilerimiz Yüksek"

Tarih: 04-01-2020 08:25:29 + -


BLombergTV'de yayınlanan Piyasa Hattı programına konuk olan DOĞTAŞ-Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, ekonomi ve mobilya sektörü açısından 2019 yılını değerlendirirken; 2020 yılı hedeflerini ve beklentilerini açıkladı. 

DOĞTAŞ-Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ekonomi ve mobilya sektörü açısından 2019 yılını şöyle değerlendirdi; "2019 yılı önceki yıldan daha iyi olsa da maalesef hedeflerimizi gerçekleştiremedik. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de 2018 yılından sarkan dövizlerdeki kur artışı ve faiz artışlarıydı. Çünkü bizim gibi sanayicilerin sevmediği şeydir yüksek faizle borçlanarak iş yapmaya çalışmak. Mobilya sektörü de en çok daralan sektörlerden birisi oldu. Son çeyrek de kısmı iyileşme olsa da; baktığımız zaman en çok daralan üç sektörden birisi oldu. Dayanıklı tüketim malzemeleri, mobilya ve demir-çelik sektörü en çok daralan sektörler oldu. Diğer sektörlerde yine bir toparlanma oldu; mesela konut sektöründe faizlerin düşürülmesi vatandaşın konut satın almasını teşvik etti. Ancak bu mobilya sektörüne ancak etki etmeye başladı. İnsanlar önce ev alır, dekore eder sonra mobilya bakmaya başlarlar. Aralık ayında beklentilerimizin çok iyi geçti. Önceki 11 aya nazaran hem şirketimizde hem de sektörümüzde rekor kırdık. Aralık ayının iyi geçmesi; konut sektöründeki toparlanmanın etkisini gösteriyor. 2020 yılına da bu yönden bakıyoruz; mobilya sektörü için KDV indirimi de açıklanınca beklentilerimizde yüzde 10'luk iyileşme bekliyoruz bu yıl" dedi.

 

"2020 YILINDAN BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEK"

2019 yılında piyasalardaki durgunluk nedeniyle sadece yüzde 8'lik büyüme gerçekleştirdiklerini belirten İşadamı Davut Doğan; "Kesinleşmemek ile birlikte Şirket olarak 2019 yılında tek haneli büyüme elde ettiğimizi görüyoruz. Faaliyet Giderlerimizi de çok ciddi bir kriz yönetimi uyguladık. Bazı birimlerimizi birleştirdik, bazı giderleri bayilerin üzerine yükledik. 2019 yılı şirketimizde karlılık açısından pozitif olsa da; beklediğimiz ciroları bulamadık. 2020 yılında bu ciro kayıplarımızı gidereceğimizi düşünüyor. Aralık ayındaki satış rakamları da bize bunu gösteriyor. KDV indiriminin yansımalarını da önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bilindiği gibi mobilya sektöründe haksız rekabet ve kayıt dışılık var. Büyük markaların haksız büyümeye karşı rekabet avantajı istiyorduk. Verimli çalışırsak yurtdışı pazarlarda çok daha iyi yerlere gelebileceğimizi biliyoruz" dedi.

"YURT DIŞI SATIŞLARIMIZI YÜZDE 40'IN ÜZERİNE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ"

DOĞTAŞ-Kelebek Mobilya olarak sektördeki ihracat paylarının yüzde 15 olduğunu ifade eden İşadamı Davut Doğan; "Mobilya da ihracat payımız yüzde 15 seviyelerindeydi. Biz bunu 2020 yılı itibariyle yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Yurtiçinde bayi sayımız arttıkça pazar payımızda artıyor. Fakat şimdi Katar da biliyorsunuz 2022 Dünya Kupası var. Türkiye'den oraya çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Ciddi konut projelerinin temelleri atılmış durumda. Bize de şimdi Katar'dan çok ciddi siparişler geliyor. Bizim Katar'dan daha önce aldığımız bir proje vardı, biz o projenin teslimatını gerçekleştirdik. Şimdi önümüzde Bahreyn projesi var. Suudi Arabistan ile bir proje üzerinde görüşmelerimiz var. Bizim kendimize koyduğumuz hedef yurtdışı satışlarımızı yüzde 40 seviyelerinin üzerine çıkartmak istiyoruz. 2019 yılında piyasalar daraldığı için sektörde yüzde 10 gibi bir küçülme bekliyoruz. Şirket olarak tek haneli büyüme, sektör olarak çift haneli küçülme gerçekleşiyor" dedi.

 

"UZAKDOĞU, AFRİKA VE AMERİKA PAZARLARINA AÇILIYORUZ"

DOĞTAŞ ve Kelebek Mobilya'ya Afrika ülkelerinden ciddi talepler geldiğini, bunun yanında Çin'de ki bayilerinden ciddi geri dönüşler olduğunu belirten İşadamı Davut Doğan, Amerika'da da Şubat ayında iki mağaza açacaklarını söyledi. Doğan; "Avrupa ülkelerine ağırlık veriyoruz ancak Afrika ülkelerinden ciddi talepler geliyor. Bizim için fırsat olan Amerika var. Amerika Ticaret Bakanının Türkiye ziyaretinde yaptığımız görüşmelerde Amerika'nın mobilya pazarından pay almayı hedefliyoruz. Amerika bu açından çok önemli, DOĞTAŞ olarak bizde Şubat ayında iki mağazamızı açacağız.  Çin'de de bir hedef kitlemiz var. Çin pazarından da ciddi geri dönüşler gelmeye başladı. Bazı komşu ülkelerdeki pazarları kaybetmiş olsak da uzak doğu, Afrika ve Amerika gibi pazarlardan kayıplarımızı karşılamayı hedefliyoruz. KDV indirimi gelmeden önce; biz bütçemizde yüzde 35 gibi bir büyümeye yapmıştık. KDV indirimi sonrasında buna yüzde 10 ek yaptık. Tüm göstergeler bize bunu gösteriyor. Faizlerin düşmesi, KDV indiriminin gelmesi, siparişlerin artması, yurtdışından gelen artan talepler bize bunu gösteriyor. Mobilya sektöründe beklediğimiz büyüme KDV indirimi ile daha da artacak. Zaten biz hemen fiyatlarımızda düşüşe gittik. Konuttaki gelişmeler de sektörde olumlu gelişmelere sebep olacaktır" dedi.
Bu haber 2286 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI