Bugun...
Bizi izleyin:13 Kez Kaçtı, 14'üncüde Nakille Sağlığına Kavuştu

Tarih: 07-07-2018 08:58:39 + -


Çanakkale'de 6 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören Volkan Zeybek'e (40), böbrek nakli için 1 yıl önce başvurduğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde 13 kez böbrek çıktı.


13 Kez Kaçtı, 14'üncüde Nakille Sağlığına Kavuştu

 Çanakkale'de yaşayan Volkan Zeybek'in böbrekleri 6 yıl önce hipertansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği nedeniyle iflas etti. 6 yıldır diyalize giren Zeybek, 1 yıl önce böbrek nakli için ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ Nakil Merkezi'ne başvurdu. Bu süre içinde Volkan Zeybek'e böbrek nakli için 13 kez sıra geldi. Ancak Zeybek, ameliyat olmaktan korktuğu için nakilden vazgeçti. En son 26 Haziran günü Bursa'da bir özel hastanede beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarını, ailesinin bağışlama kararı aldığı bildirildi. Yapılan kontrollerde bu kişinin böbreğinin Volkan Zeybek'e naklinin uygun olduğu belirlendi. Zeybek bu kez böbrek nakline karar verdi. ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi'nce Bursa'dan getirilen böbrek, 27 Haziran'da başarılı bir operasyonla Volkan Zeybek'e nakledildi.

 

'AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ'

Volkan Zeybek'in 6 yıldır hipertansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği sonucu diyalize girdiğini belirten ÇOMÜ Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Üyesi ve Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay, "Merkezimizde tedavi gören Volkan Bey'i böbrek nakli için 13 kez çağırdık. Ama 14'üncüde nakil oldu. Yalova'da özel hastanede beyin ölümü gerçekleşen bir vatandaşın böbreği nakledildi. Ameliyat gayet başarılı ve olumlu geçti. Ameliyat sonrası dönemi de gayet iyi geçiyor" dedi.

 

'HAYATINIZ DÜZENE GİRİYOR'

Böbrek nakliyle sağlığına kavuşan Volkan Zeybek ise "Hayatınız düzene giriyor. Ben haftada 3 gün diyalize giriyordum. Artık sağlıma kavuştum. Diyalize girmeyeceğim. Böbrek nakli olmadan önce halsizlik, yorgunluk çekiyordum. Devamlı evde yatıyordum. Tansiyonum yükseliyordu. Başım dönüyordu. Yemek yiyemiyordum. Hiçbir şey yapamıyordum. Ama nakil olduktan sonra istediğim her şeyi yapmaya başladım" diye konuştu.

 

'BÖBREK NAKLİ OLMAKTAN HEP KORKTUM, KAÇTIM'

Böbrek nakli olmak için başvurduğu ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi'nde kendisine 13 defa böbrek nakli fırsatı çıktığını belirten Volkan Zeybek, "Böbrek nakli olmaktan hep kaçtım, korktum. 14'üncüsünde böbrek nakli oldum. Sağlığıma kavuştum. Kurtuldum. Kimse ameliyattan korkmasın. Zorluk diye bir şey yok. Gözümü kapattım, açtım, odadayım. Hiç acısı yok" dedi.
Bu haber 4001 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI