Bugun...
Bizi izleyin:1000 TL Yardımı Kimler Alacak? Kimler Başvurabilecek?

Tarih: 21-03-2020 12:55:38 + -


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakanlık sosyal yardımlarından yararlanan 2 milyon haneye 1000 lira destek verileceğini açıkladı.


1000 TL Yardımı Kimler Alacak? Kimler Başvurabilecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık kaynak aktarımının' detaylarını paylaştı. Selçuk, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; hali hazırda Bakanlığımızın düzenli sosyal yardımlarından faydalanan ihtiyaç sahibi 2 milyon hanenin tamamı 1000 TL nakdi destekten yararlanacak" dedi.


ÖDEMELER MART AYI SONUNDA BAŞLAYACAK

Söz konusu destekten yararlanmak için vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek olmadığını da belirten Selçuk, ödemelerin mart ayının sonunda başlayacağı bilgisini de yineledi.

 

SOSYAL YARDIM ALMA ŞARTLARI

Sosyal yardım alabilmek için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir: Sigortalı çalışmıyor olmak, Gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması, Emekli olmamak ya da SGK’dan gelir almıyor olmak, Aktif Bağ-Kur’lu olmak Kendi sigortalılığından ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanmıyor olmak gerekmektedir.

 

1000 TL SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLECEK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre, ihtiyacı olan ailelere 1000 TL sosyal yardım verilecek. Gelir testi sonucunda hane halkının ortama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan kişiler kanunen muhtaç sayılmaktadır ve bu kişilere devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Covid-19 nedeniyle alınan önlemler kapsamında yeni gelir testinin yapılamayacağından, engelli aylığı, 65 yaş maaşı gibi yardım alanlara bu yardımın yapılacağı düşünülüyor.

 

1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sosyal yardım başvuruları, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır. Ancak daha önce gelir testi yapılmış ve yardıma muhtaç olduğu belirlenmiş kişilere otomatik ödeme yapılacağından başvuru şartı aranmayacağı düşünülmekte. 1000 TL sosyal yardım nereden alınacak? Sosyal yardım ödemeleri ihtiyaç sahipleri adına PTT’ye gönderilecektir. PTT’ye gönderilen ödemeleri vatandaşlar herhangi bir PTT’den alabilecektir. 1000 TL sosyal yardım sorgulama 1000 TL sosyal yardım ödemesine hak kazanıp kazanılmadığı, Nisan ayı itibariyle e-devlet sistemi üzerinden, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından sorgulanabilmektedir.
Bu haber 4292 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
  • Bebişler
    Bebişler
  • Yurdum İnsanı
    Yurdum İnsanı
  • FANTASTİK
    FANTASTİK
  • ATATÜRK
    ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
    Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
    Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
  • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
    TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  • Çanakkale Gangnam Style
    Çanakkale Gangnam Style
  • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
    HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
    CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI