Bugun...
Bizi izleyin:10 Yıl Sonra Sağlığına Kavuşmasının Mutluluğunu Yaşadı

Tarih: 13-04-2018 08:15:44 + -


Çanakkale'de, 10 yıldır böbrek yetmezliği mücadelesi veren Barış Çalışkan'a (40), geçirdiği beyin kanaması sonucu bir süredir tedavi gördüğü hastanede, 3 Nisan günü beyin ölümü gerçekleşen Zefure Saat'in (68) ailesi tarafından bağışlanan böbreği nakledildi. Başarılı operasyonun ardından 10 yıldır böbrek yetmezliğiyle savaşan Barış Çalışkan, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.


10 Yıl Sonra Sağlığına Kavuşmasının Mutluluğunu Yaşadı

Çanakkale Merkez'e bağlı Kumkale köyünde yaşayan evli ve 3 çocuk annesi Barış Çalışkan'ın, 2000 yılındaki doğumu sırasında hipertansiyon oluştu. Hipertansiyona bağlı olarak 2008 yılına kadar tedavi gören Barış Çalışkan'ın böbrekleri zarar gördü. 2008 yılında böbreklerde oluşan rahatsızlık nedeniyle ilaç tedavisi uygulanan Barış Çalışkan'a 2015 yılında böbrek yetmezliği tanısı koyuldu. 3 yıl boyunca diyalize giren Barış Çalışkan, 2017 yılı Kasım ayında böbrek nakli için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇOMÜ) Organ Nakil Merkezi'ne başvurdu.

 

Çan ilçesinde, 30 Mart günü geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, 3 Nisan'da beyin ölümü gerçekleşen Zefüre Saat'in ailesi organlarını bağışlama kararı aldı. ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi tarafından operasyonla alınan bir böbrek Nakil Merkezine getirildi. Organ nakli sırasında 1'inci sırada yer alan Barış Çalışkan'a telefonla haber verildi. 3 Nisan Salı günü, 3 saat süren operasyonun ardından Zefure Saat'ten alınan böbrek Barış Çalışkan'ın sağ böbreğine nakledildi.

 

ÇALIŞKAN, 10 YIL SONRA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 

ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, Barış Çalışkan'da, 2000 yılında doğum sırasında hipertansiyon ortaya çıktığını söyledi. Tansiyon'un kontrol altına alınamadığı zaman organ hasarlarına yol açabilen ciddi bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Cabir Alan, şöyle konuştuBarış hanımda doğumdan sonra 8 yıllık bir sürecin ardından böbreklerde hasar olduğu saptanmış ve tedavi altına alınmış. Belli bir yere kadar devam eden tedavinin ardından Barış hanım'a 2015 yılında böbrek yetmezliği tanısı kondu. 2017 yılı Kasım ayında böbrekleri tamamen iflas etti. Diyalize bağlama kararı verildi. Bu süreçte organ nakil merkezimize kaydını yaptırdı. Kayıt yaptırdıktan sonra kendisine bir böbrek çıktı. Ancak il dışında olduğu için böbrek nakli yapılamadı. Son olarak da geçtiğimiz hafta 3 Nisan günü Çanakkale'de ikamet eden bir vatandaşımızın beyin ölümü gerçekleşti. Yakınları organlarını bağışladı. Bakanlığın verdiği listede Barış Hanım 1'inci sıradaydı. Doku ve uyum testlerinin ardından böbrek nakli gerçekleştirildi. 3 saat süren ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir problem yaşanmadı.

 

Organ bağışı gerçekleştiren aile'ye Allah razı olsun dileklerini ileten Barış Çalışkan ise, Umudum kalmamıştı. En son geçen hafta hastaneye gelmiştim. 'Bir daha gelmeyeceğim' demiştim. Bir gün sonra organ nakil biriminden gelen telefonla hem çok şaşırdım, hem de çok sevindim. Bugünüme şükürler olsun. Sağlığıma kavuştum. Çok rahatım. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın dedi.
Bu haber 910 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI