Bugun...
Bizi izleyin:"10 Yıl Önceki Ücretler Mumla Aranıyor.. Sistem Artık Çökmüştür"

Tarih: 23-02-2019 11:37:21 Güncelleme: 23-02-2019 12:06:21 + -


Sağlık çalışanlarının hesaplarına yatırılan döner sermayenin Vergi dilimi kapsamında mum gibi eridiğini ifade eden Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; "10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür. Acil çözüm gereklidir" ifadelerini kullanırken Sağlık İl Müdürlüğüne de seslenerek Hastane yemekhanesinde yaşananlara aydır çözüm bulunamadığını hatırlattı.Sağlık çalışanlarının hesaplarına yatırılan döner sermayenin Vergi dilimi kapsamında mum gibi eridiğini ifade eden Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar ve yönetimi,sendika üyeleri Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada; sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili sorunları gündeme getirilerek; "Yıllardır performansa dayalı döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarına maddi anlamda katkı sağlamadığı her geçen gün sıkıntılarımızın arttığını dile getirmekten bıkmış usanmış durumdayız. Emekliliğe yansıtılmayan döner sermaye sisteminin biz sağlık çalışanlarına zulüm olmanın ötesine geçememiştir. Nisan ayı itibarı ile dahil olduğumuz vergi dilimi ocak ayından itibaren başlamış ve aylarca sabit üzeri alamadığımız döner sermaye sistemine dönüşmekten öteye gidememiştir" ifadeleri kullanıldı.

 

DÖNER SERMAYE VERGİ DİLİMİNİ ANCA KARŞILIYOR!

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yaptığı açıklamada; "Ancak; bugün gelinen noktada 2019 yılının ilk döner sermayesi dağıtılmış ve vergi diliminin olmadığı bir ay olarak düşünüldüğünde aldığımız döner sermaye sabit üzerine sıfır olarak hesaplarımıza yatmıştır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmüş hatta sıfırlanmıştır. Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır. Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum açıkça yaşanmaktadır" ifadelerini kullandı.

 

"DEFALARCA DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ACİLEN YENİDEN DÜZENLENMELİ DEMİŞTİK"

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; "Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini ,defalarca dile getirdik ve bugün olduğu gibi yine dile getiriyoruz. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir" dedi.

 

"PERFORMANSA DAYALI DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİ NEREDEYSE SIFIRLANDI"

Sağlık çalışanlarının döner sermaye kaynaklı sorunlarına değinen Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; "Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır.  10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz" ifadelerini kullandı.
Bu haber 2857 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI