Bugun...
Bizi izleyin:10 Kasım skandallanın mimarı müdür geçmişte de..

Tarih: 14-11-2019 06:27:40 Güncelleme: 14-11-2019 07:17:40 + -


Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi, art arda yaşanan tören skandalları tartışma yaratmıştı. Yaşanan olayların kahramanı olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tetik'in arşivi yeniden gündeme geldi.


10 Kasım skandallanın mimarı müdür geçmişte de..

Müdür Mehmet Etik’in adı, İstanbul Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Müdür iken, okulda başlattığı "zorunlu Cuma namazları" ile gündem olmuştu. İlk olarak Odatv'nin haberleştirdiği olayda, Müdür Mehmet Etik'in, namaza katılmayan öğrencilerin fişlediği de ileri sürülmüş, bu durum okulda tartışmalara sebep olmuştu.

 

2017 yılında İstanbul’da bu uygulamaya imza atan Müdür Mehmet Etik, Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanmasının ardından da aynı uygulamayı yapmaya kalkmıştı. Müdür Etik, Başbakanlığın 07/01/2016 tarihi ve 2016/01 nolu "Cuma Namazı İzni" genelgesini gerekçe gösterip, aynı uygulamayı Bayramiç'te de yapmış ve yine tepkilere neden olmuştu.

15 GÜN İÇERİSİNDE 3 SKANDALA İMZA ATILDI!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde ses sisteminde arıza çıktı. 1 dakika sürmesi gereken saygı duruşu 8 saniyede bitti. İstiklal Marşı’nda bozuk ses çaldı, hiç bir şey anlaşılmadı. Marş biter bitmez, ardından oyun havası çaldı. Kaymakamlık olayla ilgi soruşturma başlattı ama soruşturma tamamlanmadı.

 

Bir hafta sonra… İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında düzenlenecek resmi, şiir, kompozisyon yarışmasına katılım şartlarına ilişkin okullara gönderdiği resmi yazıda Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım için ‘Bayram’ ibaresini kullandı. Olayın ulusal basında yer alıp büyük tepki çekmesinin ardından apar topar açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Bayram" ibaresinin sehven yazıldığını ve konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kaymakamlık soruşturma açtı ama soruşturma tamamlanmadı.

 

Atatürk’ü Anma Programında saat 09.05’te çalması gereken siren ses, 09.00’da başlatıldı. Kaymakamlık soruşturma açtı. Soruşturma tamamlanmadan  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü imzası ile gün bir açıklama yapan Müdür Etik,  suçu belediyeye attı. Belediye de karşı açıklama yaparak, sorumluluğun Milli Eğitim Müdürlüğü’nde olduğunu belirtti. Kaymakamlık olayla ilgi soruşturma başlattı ama soruşturma tamamlanmadı.

SORUŞTURMALARIN SONUCU NE OLDU?

Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir tarafından 29 Ekim Cumhuriyet bayramı törenlerinde ses sistemi, 8 saniyelik saygı duruşu, saygı duruşunun ardından oyun havası çalınması, 10 Kasım'ın bayram ilan edilmesi ve son olarak 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerinde 6 dakika erken çalan sirenler nedeniyle soruşturma açıldığını duyurmuştu. 15 gün geçmesine rağmen kaymakamlıktan henüz skandalların sorumluları hakkında yapılan soruşturmaların neticesi açıklanmadı!

 

İLÇEDE TANSİYON YÜKSEK...

Bayramiç'te yaşanan son skandaldan sonra Bayramiç Kaymakamlığı soruşturma açıldığını duyurdu ancak söz konusu olaylara halkın tepkisi dinmedi. İlçede, tartışmalara siyasi partiler de taraf olunca tansiyon iyice yükseldi. CHP ve İYİ Parti İlçe başkanları birlikte bir basın açıklaması yaparak, Müdür Mehmet Etik’i "ilçede istenmeyen adam" ilan etti. AKP taraftarları ise, Müdür Etik’e sahip çıkarak, suçun "törenlerde ses düzenini kuran" CHP’li Bayramiç Belediyesi’nde olduğunu ileri sürdüler. Tarafların açıklamaları sosyal medya yoluyla yayılırken, sorun da giderek büyüdü.

 

Kaymakamlığın soruşturma duyurusuna rağmen ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bayramiç Belediyesi’ni olayın sorumlusu gösteren açıklamayı nasıl yaptığı sorusu da, gündemdeki yerini koruyor. Bayramiçlilerin birbirine, "Müdür, bu cüreti nereden buluyor" diye sorarken, ilçede 7'den 70'e herkes olaya tepkili. Siyaseten yaşanan çekişmelerin halka zarar vereceğini ifade eden sağduyulu çevreler, soruşturmaların acilen tamamlanıp sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

 
Bu haber 8625 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI