Bugun...
Bizi izleyin:1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Tarih: 02-05-2018 06:23:29 Güncelleme: 02-05-2018 07:10:29 + -


Çanakkale’de, yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’nda miting ve konserle sona erdi. Rengarenk bayrak, flamalarla her kesimden işçi ve emekçiler coşkuyla 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutladı.


1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Çanakkale’de, yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’nda miting ve konserle sona erdi. Rengarenk bayrak, flamalarla her kesimden işçi ve emekçiler coşkuyla 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutladı.

 

Salı Pazarı'nda saat 13.00'da bir araya gelen işçiler, yürüyüş düzenledi. KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları, bazı siyasi partiler ile vatandaşların da destek verdiği yürüyüşte, işçiler, İnönü Caddesi üzerinden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Geniş güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirilen yürüyüşte, işçiler meydana arama noktalarından geçerek girebildi. Polis ekipleri, 3 girişine kurduğu arama noktalarında meydana girenleri sıkı bir kontrolden geçirdi.

1 Mayıs Tertip Komitesi adına Metin Acar, yaptığı konuşmada; “Bu gün 1 Mayıs! 132 yıldır işçilerin, emekçilerin talepleri ile sokağa çıktığı, yeni bir dünya özlemini dillendirdiği, sermayeye ve onun hükümetlerine karşı dünyanın tüm alanlarında birlik, mücadele ve dayanışmayı haykırdığı bu gün! 1 Mayıs; bayramınız, bayramımız kutlu olsun, tertip komitesi adına hepinizi saygı, sevgi ve kardeşçe selamlıyorum. Öncelikle bu bayramın bayram olarak kutlanması emeğin iktidarının sağlanmasıyla mümkün olduğunu biliyoruz. Yüz yıldan fazla bir zamandır bu uğurda mücadele eden, birçok bedel ödeyen dünya işçi sınıfının yiğit evlatları olarak bu uğurda yaşamlarını yitiren tüm yoldaşlarımızın anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Ülkemizde de 1 Mayıs 77 de, Taksim 1 Mayıs alanında yitirdiğimiz 34 kardeşimizin şahsında, kardeşimizin idealleri, idealimiz diyor, saygıyla yad ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

1 MAYIS’TE ÇEVRE SORUNLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

 

Metin Acar, emek sömürüsünün karşısında oldukları gibi çevre katliamlarının, kadın ve çocuk istismarlarının karşısında olduklarını dikkat çekerek; “Değerli Çanakkaleli işçiler emekçiler; Çanakkale'nin yağmaya açıldığı, verimli tarım arazilerinin, altıncılara, rantçılara peşkeş çekildiği bu günlerde, Atikhisar Baraj Gölü havzasının bile siyanürcülere verilmek istendiği, Bozcaada, Gökçeada ve Tarihi Yarımadanın bile rant uğruna, turizm adı altında yağmalanmak istendiği, yapımı süren otoyol ve köprü ile, sanayi havzasına dönüştürülmek istenen Güney Marmara ile, termik santrallerle donatılacak Biga yarımadası ile, yaşanılamaz hale getirilmek istenen Çanakkale'nin işçileri ve emekçileri, bizler, el ele kardeşçe şehrimize, toprağımıza, suyumuza, doğamıza, emeğimize sahip çıkacağız. Demokrasi, özgürlük, adalet ve laiklik için omuz omuza barışın kenti Çanakkale de hep birlikte barış türkülerini söylediğimiz bu 1 Mayısta, bu kenti yağmalatmayacağımızı, kaz dağlarının üstünün altından daha değerli olduğunu dosta da düşmana da gösteriyoruz, göstereceğiz” dedi.

“KHK’LARLA YÜZBİNLERCE EMEKÇİNİN İŞİNDEN ATILDIĞI BUGÜNLERDE..”

 

1 Mayıs Tertip Komitesi adına açıklamalarına devam eden Metin Acar, “FETÖ ile mücadele kapsamında işten çıkartılan kişilerin arasında on binlerce insanın da haksız bir şekilde işten atıldığına vurgu yapılan konuşmada; “Kadın cinayetleri, tecavüz ve çocuk istismarlarının her geçen gün arttığı bu günlerde hadım tartışmalarıyla istismarın, tecavüzün, cinayetin gerçek nedenleri perdelenmek isteniyor. Vatandaşı, sosyal medya hesaplarına kadar inceleyip, ceza yağdıranlar, kadınları ve çocukları koruma konusunda ne hikmetse elleri kolları bağlı olarak seyirci kalıyor. KHK’Larla yüz binlerce emekçinin işten atıldığı bu günün AKP’li Türkiyesi’nde işinden edilen emekçiler açlıkla terbiye edilmek istenmektedir. Kamuda KHK larla iş güvenliği fiili olarak yok edilmiş, işinden edilenlerin göreve dönmeleri hukuksuz bir şekilde engellenmektedir” dedi.

“İŞSİZLİK FONUNDAKİ PARALARIN SERMAYE SAHİPLERİNE AKTARILDIĞI BU DÜZEN..”

 

Metin Acar konuşmasında OHAL sürecini ise şu sözlerle değerlendirdi; “Değerli mücadele arkadaşlarım, Biz Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğuyuz. Biz ülkenin dörtte üçü, yani ücret geliriyle yaşamaya çalışanlarız. Biz bu ülkede üretilen tüm değerlerin, tüm güzelliklerin esas sahibiyiz. Biz Türkiye işçi sınıfıyız. Biz “Cumhur”un büyük çoğunluğu olarak, ülkemizde kurulmak istenen yeni rejimde yok sayılıyoruz. Bu düzenin hangi sınıfların çıkarına, hangi sınıfların zararına olduğuna, Olağanüstü Hal’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016’dan beri tanığız. Bu düzen, “OHAL’den istifade” grevlerin yasaklandığı, sendikal hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı bir düzendir. Bu düzen, yasalarla değil fermanlarla yönetilen, Anayasa’nın Kanun Hükmünde Kararnameler ile çiğnenebildiği bir düzendir. Bu düzen taşerona kadro gibi milyonları ilgilendiren, darbe ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir konunun bile KHK ile düzenlendiği, böylece ayrımcılığa ve hak kayıplarına neden olan, hak aramayı sınırlandıran bir düzendir. Bu düzen, sayısı 6 milyona ulaşan işsizlerin “geçinemiyoruz, açız” çığlıkları yükselirken, işsizlik fonundaki paraların KHK ile patronlara aktarıldığı bir düzendir.”

“BİZ ÇOĞUNLUĞUZ, MİLYONLARIZ, HALKIZ”

 

Metin Acar konuşmasının devamında; “Bu düzen seçilmişlerin, halkın temsilcilerinin 18 Martlarda statlarda yuhalandığı, milletvekillerinin cezaevlerine gönderildiği, görevden alındığı bir düzendir. Bu düzen Kayyumlar düzenidir.  Bu düzen cumhuriyetin laiklik ve demokrasi gibi temel nitelikleriyle, “Yurtta Barış Dünyada Barış” gibi temel kurucu ilkeleriyle ve temel yurttaşlık haklarıyla çatışan bir düzendir. Bu düzende, demokrasi, adalet, laiklik, toplumsal barış ve kardeşlik tek adam iktidarına kurban edilmek istenmektedir. Böylesi bir ortamda işçi sınıfının haklarını savunmak giderek güçleşmektedir. Bir kişinin hem meclis, hem hükümet, hem de mahkeme olduğu yerde hiçbir hakkımız güvencede olmaz. Ama biz bu düzenden güçlüyüz. Biz bu düzene itirazı olan, ülkenin geleceğine dair endişe duyan, demokrasiye, barışa ve adalete hasret milyonlarız. Türkiye kritik bir eşikteyken işçi sınıfı olarak sesimizi yükseltme zamanıdır. Biz bugün Türkiye’nin dört bir yanında milyonların buluştuğu 1 Mayıs meydanlarından emeğin demokrasi seferberliğini ilan ediyoruz. Biz çoğuz, çoğunluğuz, milyonlarız, halkız! Bu memleket bizim! Ve bu meydandan söz veriyoruz! Karanlık bir rejimin kurulmasını durduracak, emekçi ellerimizle ülkemizi yeniden kuracağız! İnanıyor ve söz veriyoruz! Güzel günler göreceğiz!  Yaşasın sınıf dayanışması.”

HALK OYUNLARI OYNANDI, MARŞLAR SÖYLENDİ

 

CHP İl ve İlçe yöneticilerinin de katıldığı 1 Mayıs kutlamalarına CHP’li Belediye Başkanlarının yanı sıra Çanakkale Milletvekili aday adayları Metin Ümit Ural ve Özgür Ceylan’da katıldılar. Burada yapılan konuşmaların ardından İlkay Akkaya'nın konseri ile sona erdi. Grup, İşçi Bayramını halaylar çekerek kutladı. 1 Mayıs kutlamaları olaysız şekilde sona erdi.
Bu haber 3534 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI